If you can't read this, an online version is available here

מופק ע"י ZOOZ הדרכה אפקטיבית | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 39 |


שלום!

אנו שמחים לשלוח לכם גיליון חדש של תְּזָזִית.

עלון תְּזָזִית נשלח מידי חודש כשרות חינם לכששת אלפים מנהלי משאבי אנוש והדרכה.
העלון מכיל מדורים מתחלפים עם המלצות, טיפים וראיונות, ואינו מכיל פירסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.

אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

קריאה מהנה!
צוות ZOOZ


הפעלה קבוצתית

שיטה להפעיל אחרים

הנחיה עצמית

 • הרעיון: לאפשר למשתתפים להנחות בעצמם פעילויות בעזרת שיטות דיון וחשיבה שלימדנו
 • המטרה: הטמעת כלים, כך שניתן יהיה להפעילם בארגון גם ללא מנחה חיצוני
 • ההפעלה:  ללמד את המשתתפים כלים לדיון ועבודה קבוצתית, ולתרגל אותם במסגרת מספר מפגשים. בהמשך, לבקש ממספר משתתפים להתכונן ולהנחות בעצמם בעזרת כלים אלה את המפגשים הבאים.
 • לדוגמאבסדנאות החדשנות השיטתית שאנו מעבירים:
  1. אנו מלמדים 6 כלי חשיבה, ומנחים דיון להעלאת רעיונות לחידושים בעזרת כלים אלה בתחום מוצרים אחד (לדוגמא - ארטיקים חדשים בחברת "גלידות שטראוס") במשך 3 מפגשים בני יום.
  2. לקראת סיום היום השלישי אנו מטילים על 6 משתתפים משימת הנחייה למפגש הרביעי, שיתמקד בתחום מוצרים אחר (לדוגמא - מיכלי גלידה חדשים). כל משתתף מהשישה שנבחרו מקבל משימת להנחות את הצוות בעזרת כלי חשיבה אחד מתוך השישה שנלמדו.
  3. כל משתתף שאמור להנחות מקבל דף עם הוראות הכנה. עליו לתרגל את הכלי שלו, להכין מראש רעיונות יצירתיים (שישמשו כגלגל הצלה אם הצוות נתקע), לעשות סימולציות הנחייה מול חברים או בחוג משפחתו, ליצור ולשכפל דפי עבודה מתאימים, ולהגיע מוכן היטב למפגש הרביעי.
  4. במפגש הרביעי המשתתפים עצמם מנחים את הדיון, ומסייעים לאחרים להגיע לרעיונות לחידושים (למשל - בתחום מיכלי הגלידה). אנחנו - כיועצים המלווים את התהליך - משתתפים בהעלאת הרעיונות כחלק מהצוות (ונהנים מזה מאוד), ולעיתים נותנים טיפים מכוונים ותומכים במנחים הפנימיים.
  5. מספר חודשים אחרי שהסתיים התהליך, יכול הלקוח (למשל - גלידות שטראוס) לבצע תהליך חשיבה דומה ולחפש חידושים בתחומים נוספים (למשל - גלידות חורף) בהנחיה עצמית. כשזה מתבצע אנחנו יודעים שמשימתנו הושלמה, ושהעברנו ללקוח גם חכות, ולא רק דגים...

מסדרונות החוק

הערות והארות על דיני עבודה

איסור עישון במקומות עבודה, נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה, ועוד

 • הפעם בחרנו להביא במדור זה מספר עדכונים חשובים, בתחום דיני העבודה:
   
  • איסור עישון - לא רק מסעדות ופאבים. התיקון לחוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים חל גם על מקומות עבודה: להזכירכם, עד לתיקון האחרון לחוק, אחריות המעביד היתה רק לתלות במקום העבודה שלט המודיע שאסור לעשן. לאחר התיקון ולמעשה מתחילת החודש, הוטלה חובה חדשה על המעביד: לדרוש מהמעשן במקום אסור להפסיק, ובמידה והמעשן מסרב - לדווח לרשות המקומית ולקרוא לפקח מטעמה. בהתאם לתיקון לחוק, גם הימצאותן של מאפרות בשטחים הציבוריים של מקום העבודה, אשר לא הוקצו כאזורים נפרדים לעישון, מהווה הפרה של החוק. החוק מגדיר כל מקום עבודה כמקום ציבורי אסור בעישון, למעט חדר או אולם שהוקצה לטובת עישון ומוגדר ככזה. באותו חדר או אולם צריכים להיות סידורי אוורור תקינים וכן יש לוודא כי העישון בחדר או באולם אינו גורם למטרד בחלקים אחרים של מקום העבודה. עוד נקבע לפי החוק, כחריג, כי חדר או אולם שהעובדים בו כולם מעשנים, ייחשב כאזור עישון ללא צורך בהגדרה מיוחדת. מעבידים שבמפעלם או משרדם יעשנו בניגוד לחוק או שהם עצמם (או הממונים מטעמם) לא יפעלו בהתאם לתיקון לחוק, עלולים להיקנס בקנסות גבוהים.
  • נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה - שחקן חדש (ישן) בתחום יחסי העבודה: אמנם התיקון לחוק בדבר הקמת הנציבות התקבל כבר בחודש ינואר 2006, אולם רק החודש התבשרנו כי עו"ד ציונה קניג יאיר נבחרה לכהן כנציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, ונראה כי הנציבות תחל לפעול בעתיד הקרוב. המדובר בגוף שהוקם מכוח חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, שיפעל במסגרת משרד התמ"ת במטרה לקדם את ההכרה בשוויון בתחום יחסי העבודה. לנציבות סמכויות במישור המשפטי: לטפל בתלונות של עובדים שהופלו במקום עבודתם על רקע מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים. הנציבות מוסמכת לבדוק את התלונות, לאסוף מידע ולהגיש תביעה כנגד המעביד הרלבנטי. בנוסף, לנציבות סמכויות ותפקידים חינוכיים: היא עתידה לפעול על מנת לקדם את ההכרה בזכויות עובדים לשוויון במקום עבודתם, באמצעות חינוך, הדרכה והסברה, וכן עידוד תוכניות ופעילויות בתחום השוויון בעבודה. פעילות הנציבות אמורה להרחיב את אמצעי האכיפה של חוקי השוויון בעבודה שבאחריות משרד התמ"ת. 

  • הטרדה מינית בעבודה. בחנו עצמכם: האם אתם מקיימים את הוראות החוק למניעת הטרדה מינית? ממבצע הסברה והרתעה שנערך ברחבי המדינה, עולה כי 66% מהמעסיקים שנדגמו קיימו את הוראות החוק למניעת הטרדה מינית: קבעו תקנון ופרסמו אותו על גבי לוחות המודעות במקום בולט לעין, הסמיכו ממונה האחראית לטפל בתלונות, ובמקרי תלונה ערכו בירור כנדרש בחוק. כנגד מעבידים שהפרו את החוק נפתחו תיקי חקירה על-ידי פקחי משרד התמ"ת וכן הוגשו תביעות פליליות בבתי הדין לעבודה.
  • עדכון שכר המינימום: בחודש דצמבר יעמוד שכר המינימום העדכני על סך 3,835.18 ₪ לחודש.

  •  

 • המדור נכתב ע"י עו"ד מירה-בל גזית, דוקטורנטית למשפטים ומרצה בתחום דיני העבודה והפנסיה.
 • לתגובות או לשאלות - לחצו כאן

כן לציטוט

משפט שניתן להשתמש בו

"הצלחה אינה נעדרת פחדים וחרטות, כישלון אינו נעדר נחמות ותקוות".
פראנסיס בייקון

מזון למחשבה

מקום טוב לארוחה עסקית

Boya

נמל תל אביב, אולמות שפך הירקון, תל אביב  | 03-5446166 | למידע נוסף
עיצוב:
אוכל:
שרות:
= מעולה = סביר = גרוע
מה? מסעדת שף אקלטית, עם מנות מרחבי הים-התיכון ונוף מרהיב הצופה על חוף נמל תל אביב.
למה? האוכל פשוט מעולה וללא פספוסים, העיצוב נותן הרבה כבוד לים, וביחד נוצר תענוג מושלם.
העסקית: פוקצ'ה + סלט/2 מאזטים + מנה עיקרית; א'-ה' 12:00-17:30.
ראשונות: מגוון טאפס - כרובית בציפוי חריף ברוטב צ'ילי, טבעות קלאמרי, קרפצ'יו סינטה אורוגלה ופרמז'ן.
עיקריות: פילה דניס, פסטיבל פירות ים, המבורגר אנטריקוט, מדליוני פילה בקר בגריל, ועוד.
מחיר:  58/78/98 ש"ח בהתאם למנה העיקרית שתבחרו (בעסקית יש 3 רמות מחיר למנות העיקריות)
שעות הפעילות: א - ה 9:00 - 24:00, ו - ש 8:30-1:00.

מופק ע"י ZOOZ הדרכה אפקטיבית | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "תזזית" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.