If you can't read this, an online version is available here

מופק על ידי ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

      | גיליון מס. 86 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של זוזון.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

קריאה מהנה!
צוות ZOOZon
 

 

ספרות מקצועית

ספר שמומלץ לבעלי עסקים לקרוא

תיק אישי / איילת כרמל / הוצאת ידיעות אחרונות

התפרסם במגזין TheMarker , פברואר 2006, בטור "תולעת ספרי ניהול"
את הטור כתב ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ 

 

קריאת ביוגרפיות יכולה להיות עיסוק מענג. אפשר להזדהות עם הגיבורים, ואולי לפנטז על כניסה לנעלים שלהם. אך בתור תולעת ספרי ניהול אני מחפש לרוב גם תועלות מוחשיות יותר, להצדקת הזמן המושקע בקריאת הספר. אולי כמה המלצות פעולה וטיפים טובים שילמדו איך לנהל טוב יותר, או סודות של "יודעי דבר" ורכילות עסקית, החושפת איך הדברים קורים באמת, בחדרי חדרים של תעשייה זו או אחרת. ביוגרפיה עסקית טובה, בדומה לתוכנית ריאליטי, מאפשרת להנות אך גם להתפתח. היא עוזרת לנו להיות פיקחים, כלומר ללמוד מניסיונם של אחרים.

 

שיקול נוסף שכדאי לקחת בחשבון, הוא שביוגרפיות מעניינות לרוב בדיוק כמו האנשים עליהן הן נכתבות. לדוגמא, הספרים על לי איאקוקה, ג'ק (וולש), ו(רודי) ג'וליאני, הם כולם ספרים מרתקים מהם ניכרת אישיות מרתקת לא פחות. ביוגרפיות מעולות אחרות, כגון דרכו של וורן באפט, ושנות הצמיחה של ג'נרל מוטורס (של אלפרד סלון), מתמקדות דווקא בתובנות ובשיטות הניהול של האישיות המתוארת, אך עדיין ברור בין השורות שמדובר באישיות ססגונית ויוצאת דופן.

 

הספר עליו אמליץ הפעם, מכיל 40 ביוגרפיות מתומצתות של טייקונים בקנה מידה עולמי. חמישה עמודים על כל אחד מהם, בהם מתוארים בקצרה הילדות, ההשכלה, הקריירה, המצב המשפחתי וההון האישי, בנוסף גם שיטות ניהול, עקרונות פעולה, ערכים ואמונות, תחביבים ייחודיים, ציטוטים נבחרים ומאפיינים ציוריים נוספים. הספר, הנקרא "תיק אישי", יצא בהוצאת ידיעות אחרונות, במסגרת סדרת "עסקים אנשים", והינו עד כה, ככל הנראה, הספר היותר מעניין בסדרה.

 

עיקר כוחו של הספר הוא בהיקפו, ובהיקף המידע על כל אחד מארבעים גיבוריו. תארו לעצמכם שאתם יוצאים לספיד דייטינג עם הטייקונים הגדולים בעולם. אתם יכולים לפתוח בתחומים המעניינים אתכם. אם אתם מתעניינים דווקא בחומרה - בקרו אצל מייקל דל (Dell), סטיב ג'ובס (Apple), אנדי גרוב (Intel) וג'ון צ'יימברס (Cisco). ואם פיננסים מעניינים אתכם יותר, בוודאי תשמחו לפגוש את וורן באפט, מייקל בלומברג, צ'ארלי שוואב, סנדי וויל (יו"ר Citigroup), פיטר לינץ', ואפילו את מייקל מיליקן (מלך אגרות הזבל).

 

הדייטים המרתקים באמת בספר הם עם אלה שלא מגיעים לכותרות בישראל, ואולי לא מוכרים לנו כלל, גם אם הפכו למיליארדים במו ידיהם. למשל, לי קה-שינג, המכונה "סופרמן"בצהובוני הונג-קונג. החברה הראשונה שלי הקים, בגיל 22, ייצרה פרחים מלאכותיים. כיום הוא בן 78, שווה 13 מיליארד דולר, ובבעלותו, בין היתר, תאגיד האצ'יסון (ש-Orange שייכת אליו).

 

"תיק אישי" מהווה נקודת פתיחה טובה לכל מי שרוצה להשלים במהירות פערי יידע ולהתפס כעדכני בשיחות סלון ובשיחות הנהלה. נכון, מדובר בספר תמציתי, שלרוב אינו מסביר את סוד העושר הגדול. אבל ניתן להבין באיזה תעשיות עושים כסף, ולהציץ קצת אל מאחורי הקלעים שלהן. אפשר להסיק מסקנות רבות בין השורות, ולדוגמא לראות את נתיב הכסף המקשר בין טייקונים שונים (שדרכיהם מצטלבות). בעקבות קריאתו אפשר גם להעמיק את הקשר עם גיבורים אחדים, ולקרוא עליהם ביוגרפיות מלאות. לסיכום, מדובר בספר מנהלים עם נוסחה מנצחת: קל לקריאה, מכיל מידע רב, וחוסך זמן יקר. ספיד דייטינג אמיתי ומומלץ. 

 


קריא :

שימושי:

 

= מאוד מאוד = ככה ככה = לא ולא

 

 

  • להשיג ב: צומת ספרים
  • לספרים מומלצים נוספים: ראה כאן.
  • למען הסר ספק: הספרים במדור זה הינם המלצה אישית שלנו, ואיננו מתוגמלים עליה.
    הקישורים לחנויות בהן ניתן לרכוש את הספרים הוספו לנוחותכם בלבד.

בדיקה אלמנטרית

בחן את עצמך ואת העסק שלך

אלמנט האש - ניהול הלקוחות

לפי תפיסת הניהול התכליתי, קיימים חמישה יסודות המאפשרים פיתוח של עסק מאוזן וצומח.
מדור זה מאפשר לך לבחון את העסק שלך לגבי אלמנט שונה בכל פעם.


האם אתם מוכרים ללקוחות שלכם, או מספקים להם שירות ?
(סמן את התשובה הנכונה)

מוכרים       מספקים שרות       גם וגם   

אם הגישה שלכם כלפי הלקוחות הינ ה "מכירתית", אם אתם מתמקדים בלנסות לשכנע את הלקוחות לקנות מכם, כדאי מאוד שתפסיקו לעשות את זה! ראשית - אנשים מרגישים כשמנסים למכור להם, ולא אוהבים זאת. שנית - ולא פחות חשוב - זה מאוד מעייף ומתיש לנסות למכור שוב ושוב (בעיקר כשנתקלים בהרבה סירובים). כשאנחנו מתמקדים בלקחת (כסף מהלקוחות),  משהו בסופו של דבר נלקח מאיתנו. אנחנו מאבדים אנרגיה, נשחקים, ולא מרגישים טוב עם עצמנו. מכירה לאחרים מאלצת אותנו פעמים רבות גם למכור משהו מעצמנו, ובכך לאבד את הכבוד העצמי שלנו.

 

לכן, עדיף לנקוט בגישה "שירותית". ראשית - ודאו שמה שאתם מציעים ללקוחות, הינו Win-Win אמיתי. במילים אחרות, שאתם נותנים להם פתרון ראוי ומשתלם, גם עבורם (ולא רק עבורכם). אם מה שאתם מציעים ללקוחות הינו באמת הוגן, ואתם מספקים תמורה הולמת למחיר שאתם דורשים עבור השירותים והמוצרים שלכם, יהיה לכם קל למדי לעבור לגישה "שירותית". התחילו לשרת את הלקוחות במקום למכור להם. כשהם מגיעים אליכם, התמקדו בכך שאתם בעצם עוזרים להם ומסייעים להם עם הפתרונות שלכם. בררו את הצרכים שלהם, והציעו להם פתרונות טובים עבורם. אם הם יחליטו לקנות - מצוין. אם לא - ההפסד הוא שלהם: אתם רק ניסיתם לעזור.

 

כשנוקטים בגישה "שירותית", המכירות דווקא צומחות (כי אנשים אוהבים שמשרתים אותם), וניתן גם ליהנות מהעבודה יותר. כשמתמקדים בלתת (שרות טוב ללקוחות), מקבלים הרבה מאוד בחזרה, ונטענים באנרגיה חיובית. במקום למכור את עצמנו, אנחנו נאמנים לעצמנו, מסייעים לאחרים, ובכך גם מעצימים את עצמנו.

 

נסו להיזכר ברגעים בהם עזרתם למישהו: לחבר, לבן-משפחה, או לסתם עובר-אורח ברחוב. זאת בוודאי הייתה הרגשה טובה לעזור. זה גרם לכם להרגיש נחוצים, חיוניים. נסו לחוות את אותו דבר בדיוק גם עם הלקוחות שלכם. זה טוב לעסקים, וזה טוב גם להרגשה הפנימית.

 

בהצלחה!

 

 

 

צהריים

מקום טוב לארוחה עסקית

טפאו הרצליה

שנקר 9, הרצלייה פיתוח, הרצלייה | טלפון: 09-9546699 | מידע נוסף

 

עיצוב:

אוכל:

שרות:
   
=מעולה  =סביר  =גרוע
 
מה?   בר-מסעדה המתמחה במנות טאפאס מספרד, וסביצ'ה מדרום אמריקה.
למה?
 בגלל ה מנות, המתאימות מאוד לארוחה עסקית (לא כבדות מידי, ייחודיות ואסתטיות), בגלל הטעמים ייחודיים והאווירה הלטינית החמימה.

ראשונות מומלצות: אמפנדס בשר, פטריות ממולאות (בצנוברים, גבינת צאן ופטריות על רוטב זעפרן).
עיקרית מומלצת:
קורדרו קון אחו בלנקו (רצועות שוק טלה מוקפצות עם פפריקה ספרדית, שום וצ'ילי).
עסקיות:
בימי א'- ה' בין השעות 12:00-16:00.
מחיר העסקית:
מתומחר לפי מחיר המנה העיקרית (בין 48 ל-88 ₪) וכולל מנה ראשונה ושתייה קלה.
 

 

 

  • למען הסר ספק: המסעדה במדור זה הינה המלצה אישית שלנו, ואיננו מתוגמלים עליה.
    הקישור למידע הנוסף על המסעדה הוסף לנוחותכם בלבד.

מופק ע"י ZOOZ-ON ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "זוזון" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.