If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 89 |

שלום!

התגעגענו אז חזרנו. :-)
אנו שמחים לשלוח אליכם שוב את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

 

קריאה מהנה!
הצוות של ZOOZ
 

התחדשות

שיטות וכלים לניהול החדשנות

איך לבחור כלי חשיבה?

אם אתם מעוניינים לקיים תהליך חשיבה פנימי בארגון שלכם, על מנת לפתח מוצרים ושירותים חדשים ומפתיעים, או לפתור בעיות טכנולוגיות ולוגיסטיות משמעותיות, תוכלו להשתמש במגוון רחב של כלים ושיטות חשיבה. כלים אלה אמורים לכוון אתכם באופן שיטתי ולהוביל אתכם לפתרונות מיידיים. אבל, הכלים מובילים לעיתים, למרבה הצער, למבוי סתום. וכשזה קורה, לא רק שלא הגעתם פתרונות, אלא גם בזבזתם זמן יקר של כלל המשתתפים בצוות החשיבה. יתרה מזאת, אי הצלחה בתהליך חשיבה עשויה לגרור ביקורת וציניות בתוך הארגון, וקשיים בהתנעה מחדש של תהליכים כאלה.

 

לכן, על מנת ולהבטיח תוצאות טובות ולא להגיע למבוי סתום, חשוב מאוד שתבחרו את כלי החשיבה שהכי מתאימים לזמן שעומד לרשותכם, ולהיקף הפתרונות שברצונכם לקבל.

בתחום של פיתוח מוצרים (ושירותים) חדשים - שיטות שכיחות כוללות, בין היתר: סיעור מוחות, SCAMPER, וכלי חשיבה המצאתית. ההבדלים ביניהם מפורטים להלן, ולאורם תוכלו לבחור מה הכלים שהכי מתאימים לכם:

 • סיעור מוחות - שיטה הניתנת ללימוד תוך 5 דקות, ובהמשך יספיק לרוב דיון של כשעה. רוב הרעיונות שיעלו יהיו לא ישימים (שכן השיטה מבוססת על השעיית שיפוט והעדר ביקורת). הרעיונות הישימים ינבאו לרוב רק כ-10% מהאפשרויות לחידושים במוצר או בשרות. מדובר בשיטה מהנה למדי ליישום (ומכאן נובעת הפופולאריות שלה),  אבל למרבה הצער מאוד לא יעילה, לכן גם לא מומלצת.

 • SCAMPER - שבעה כלי חשיבה שניתן ללמוד תוך כחצי שעה. בהמשך ניתן להעלות ולעבות רעיונות במשך כשעתיים או יותר. שיטה זאת, בשילוב עקרון העולם הסגור (שניתן ללמדו ב-5 דקות), מאפשרת לנבא עד 40% מהאפשרויות לחידושים במוצר או בשרות. בשל היותה שיטה אינטואיטיבית ומהירה ללימוד וליישום, היא מומלצת כשיש לכם שעות ספורות להקדיש להעלאת רעיונות, או כשברצונכם לדון במספר תחומים (לדוגמא - קווי מוצרים שונים) במהלך יום אחד.

 • חשיבה המצאתית - קיימים שישה כלי חשיבה המצאתית לפיתוח מוצרים ושירותים, ולוקח יום שלם כדי ללמוד אותם, ועוד יומיים על מנת ליישם אותם כהלכה בפעם הראשונה. אחרי שהמשתתפים כבר התנסו בעבודה עם כלים אלה, יספיק יום נוסף על מנת ליישם אותם על כל תחום אחר (לדוגמא - קו מוצרים אחר).  היתרון המובהק של כלי החשיבה ההמצאתית הוא ביכולת הניבוי הגבוהה שלהם. בעזרת כלים אלה תוכלו לנבא כ-80%-90% מכל החידושים שיקרו במוצר המדובר בשנים הבאות (!). אם עומדים לרשותכם מספר ימים להעלאת רעיונות, שיטה זו היא המומלצת ביותר,  ובהחלט מומלץ שתפנו לה זמן, שכן בעזרתה תוכלו להבטיח שמתחרים לא יפתיעו אתכם, ולפתח בנק רעיונות שכולל כמעט את כל האפשרויות לחידושים משתלמים.

בתחום של פתרון בעיות - שיטות נפוצות כוללות, בין היתר, סיעור מוחות, SCAMPER, חשיבה המצאתית ו-TRIZ. ההבדלים ביניהם והמלצות השימוש מפורטים להלן:

 • סיעור מוחות - כמפורט לעיל, שעה תספיק לצורך לימוד השיטה ודיון, אבל רוב הרעיונות שיעלו לא יהיו ישימים. כשמדובר בפתרון בעיות - ברוב המקרים הבעיה שהעליתם לא תיפתר בצורה טובה. לכן - עדיף להימנע משיטה זו. למעשה, אין לשיטה יתרון על פני דיון ענייני רגיל (ללא שיטה או כלים), כך שאם יש לכם רק שעה, פשוט דונו בבעיה והעלו רעיונות (בלי השעיית שיפוט וללא חשיבה אסוציאטיבית). עצם הישיבה יחד מאפשרת לעיתים לפצח גם בעיות מורכבות.

 • SCAMPER - כמפורט לעיל, שעות אחדות תספקנה ללימוד השיטה ולהעלאת רעיונות. שיטה זאת, בשילוב עקרון העולם הסגור (שניתן ללמדו ב-5 דקות), מאפשרת לפצח רק 20% מהבעיות המורכבות. השתמשו בה אם אין לכם זמן, ואם לא פתרתם את הבעיה - התקדמו לשיטות עמוקות יותר (שלוקחות יותר זמן).

 • חשיבה המצאתית - קיימים חמישה כלי חשיבה המצאתית לפתרון בעיות טכנולוגיות ולוגיסטיות. על מנת ללמוד אותם יידרש לרוב קורס של יומיים, במהלכו מתנסים בפיצוח של מגוון רחב של חידות ובעיות, ובהמשך יומיים או יותר של אפיון ופיצוח מספר בעיות אמת שיש לכם. בעזרת כלי חשיבה המצאתית תוכלו לפצח כ-50% מהבעיות המורכבות שהינן לכאורה בלתי פתירות. שיטה זאת מומלצת מאוד כשיש לכם מספר בעיות משמעותיות לפיצוח (לדוגמא - בעיות ששוות מעל מיליון ש"ח בשנה, ובייחוד שכאתם רוצים לחזק את היצירתיות של המהנדסים שלכם.

 • TRIZ - מדובר בשיטה מורכבת וחזקה, הכוללת מאות כלים ועשרות עקרונות. נדרשות מספר שנים כדי ללמוד ולהתמחות בה, על מנת  להשתמש בה כהלכה. לכן, עדיף להשתמש ב-TRIZ רק בעזרת מומחה חיצוני, ורק כשיש לכם בעיה מאוד משמעותית שזקוקה לפתרון יעיל ומהיר. במקרים אחרים, עדיף לנסות תחילה כלי חשיבה המצאתית.

על מנת לקדם פיתוח של מוצרים ושירותים או לפתור בעיות טכנולוגיות, ניתן לשקול גם שיטות להעלאת רעיונות במיקוד חוץ (outsourcing), כגון חדשנות פתוחה (open innovation), או הסתייעות במשרדי עיצוב או תכנון הנדסי חיצוניים. ההמלצה שלנו היא לחזק תחילה את יכולות היצירתיות של העובדים והמנהלים שלכם, בעזרת כלים כגון SCAMPER וחשיבה המצאתית. בדרך זו, תוכלו להגיע לתוצאות במהירות ובעלויות נמוכות יחסית, ובנוסף לטפח את מיומנויות העובדים והמנהלים, ולהגדיל את שביעות הרצון והנאמנות שלהם. ובהקשר זה, כשאתם עובדים עם מנחה חיצוני, חשוב שתוודאו שאתם מקבלים ממנו חכות, ולא רק דגים.

 

לסיכום: לפני שאתם בוחרים עם איזה שיטות וכלי חשיבה לעבוד, הגדירו כמה זמן עומד לרשותכם, ומה עוצמת הכלים הדרושה לכם. אחרי שהגדרתם זאת, בחרו בהתאם רק בשיטות וכלים שיאפשרו לכם להימנע ממבוי סתום ומבזבוז זמן לריק, ולהבטיח הצלחה ותוצאות מעשיות. אם אתם זקוקים לעזרה, נשמח לעמוד לרשותכם (ראו פירוט בקישורים להלן, ובמדור הבא בהמשך עלון זה).

 

 


תזוזה

מה חדש אצלנו ב-ZOOZ

להתחדש בידיים טובות

כשאתם משלבים בפעילות שלכם מנחה או יועץ חיצוני, אתם רוצים להיות בטוחים שאתם בידיים טובות. וכשמדובר בתהליך מעשי, המיועד ליצירת שינוי אסטרטגי או חדשנות מהותית בארגון שלכם, הדבר חשוב שבעתיים.

 

לכן, החלטנו להעמיד לרשותכם בתהליכים כאלה רק את שני היועצים הבכירים שלנו, ארי ועידו, הנחשבים למומחים המובילים בישראל בתחומי החדשנות האסטרטגית, החדשנות במוצר ובשרות, והחדשנות טכנולוגית. בדרך זו, כשאתם עובדים עם ZOOZ, תוכלו להיות בטוחים שאתם בידיים הכי טובות שיש.

כל עוד יש מקום ביומן של שניהם, אנחנו מתחייבים שתוכלו לעבוד ישירות איתם. אבל אנחנו מאמינים שהיומן של שניהם יתמלא במהירות, ואתם מוזמנים לקרוא כאן למה:

 

ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ
חדשנות אסטרטגית, חדשנות במוצר ובשרות

 • ארי הוביל פעילויות אסטרטגיה וחדשנות במעל 300 ארגונים בישראל ובעולם, לרבות Google, תעשייה אווירית, 3M, שטראוס, eBay, אינטל, לאומי, דיסקונט, טבע, בזק, שילב, סופר-פארם, כתר, קליל, אבן-קיסר, דיסקונט, מגדל, מכון היצוא, בגיר ועוד.

 • בעברו היה ארי המנכ"ל הראשון של SIT (מפתחת שיטת החשיבה ההמצאתית), ומרצה במרכז הבינתחומי הרצלייה ובתוכנית למנהלים באוניברסיטה העברית.

 • בשנים האחרונות ארי הקים ומנהל מיזם בתחום בריאות הציבור (CureFacts), ובמקביל ליווה מיזמי הייטק וביוטכנולוגיה, השתתף בהקאתונים, וסייע ליזמים רבים.

 • ארי יוכל לסייע לכם לפתח אסטרטגיות צמיחה, להגיע לאוקיינוסים כחולים, לפתח ולנהל בנקים של רעיונות לחידושים במוצר ובשרות, לבדוק שאתם משקיעים רק בחידושים שהלקוחות צריכים באמת, ולהשיק חידושים בצורה מוצלחת.

 • לפרטים נוספים על ארי, ראו פרופיל לינקדאין

 

עידו לפידות, מוביל חדשנות
חדשנות טכנולוגית, פתרון בעיות טכנולוגיות

 • עידו לפידות שמש עד לאחרונה כמתכנן טכנולוגיות אסטרטגיות ומוביל חדשנות באינטל, לרבות חדשנות אסטרטגית ותהליכי התייעלות, ובמקביל העביר קורסים וסדנאות חדשנות טכנולוגית למגוון חברות היי-טק וחברות תעשייתיות בישראל ובחו"ל (לדוגמא - HP, הבונים, ועוד).

 • לצד הניסיון המעשי הרב, עידו מביא איתו ידע והשכלה רחבה בתחום החדשנות הטכנולוגית. בין היתר עידו הינו מומחה ל-TRIZ, חשיבה המצאתית בטכנולוגיה, ניתוח כשלים, Lean, שיפור תהליכי, SCAMPER, דה בונו ושיטות רבות נוספות.

 • בימים אלה שוקד עידו על כתיבת דוקטורט בנושא עתידנות טכנולוגית על פי עקרונות האבולוציה הביולוגית. בעבר שמש כמרצה TRIZ במכללת אפקה.

 • מה שהופך את עידו, ככל הנראה, ליועץ החדשנות הטוב בישראל, ואחד הטובים בעולם, הוא שהוא חכם להפליא, מכיר את כל התחומים הטכנולוגיים שתוכלו להעלות על הדעת, מורה בחסד, ומאיר פנים ונחמד לכולם. שילוב בהחלט נדיר.

 • עידו יוכל לסייע לכם לגבש חזון טכנולוגי, לחזות ולקדם טכנולוגיות עתידיות, להתגבר על חסמים טכנולוגיים, לספק מענה הנדסי ישים לאתגרי השיווק, לפתור בעיות טכניות ולוגיסטיות, להתייעל ולחסוך עלויות, ולחזק את יצירתיות המהנדסים שלכם.

 • לפרטים נוספים על עידו, ראו פרופיל לינקדאין

 

אז אם גם אתם רוצים להיות בידיים טובות, ולשריין את יועצי החדשנות הטובים בישראל (חדשנות אסטרטגית, חדשנות במוצר ובשרות, חדשנות טכנולוגית), צרו קשר דרך האתר שלנו, או ישירות:

 

 


חשיפה

פרסומת יצירתית והלוגיקה שמאחוריה

השאלה הרלוונטית

"חצ'קונים?" צועקת הכותרת במודעות החוצות המופיעות מימין. מי שאין לו בעיית חצ'קונים יתעלם ממודעות אלה. אבל כל נער או נערה בגיל ההתבגרות שסובלים מאקנה ומפצעי בגרות לא יוכלו להתעלם מהמודעה, וימשיכו לקרוא אותה.

הטכניקה הפשוטה והכביכול טריוויאלית הזאת, של כותרת המכילה שאלה רלוונטית מאוד לקהל יעד ספציפי, היא אפקטיבית מעין כמוה, ומביאה פי 5 ויותר לקוחות בהשוואה למודעה שגרתית.

ניתן להשתמש בטכניקת השאלה הרלוונטית כדי לשאול על בעיה (טחורים?, דיכאון?), צורך (להתעשר? רוצה ילדים?), מוצר (מכונת כביסה? שתלים?) או שרות (אוניברסיטה? בנק?). כל מי שהשאלה המוצגת בכותרת רלוונטית עבורו באותה תקופה, ממילא מתחבט בשאל ה זו, ו המודעה כאילו מנחשת את מחשבותיו, ולכן הוא ישים לב לאליה ויקרא אותה באדיקות. זוהי דרך מושלמת למשוך את תשומת הלב של הלקוחות הכי רלוונטיים, ולעניין אותם בפתרון שלכם.

במודעות המובאות כאן נעשה, בנוסף, גם שימוש בלוגיקת האלטרנטיבה האבסורדית, שתוארה כאן בעבר, ומציעה חלופה מגוחכת לפתרון שלנו, כדי להראות שעדיף להשתמש בפתרון שאנחנו מציעים. על פי המודעות שמופיעות כאן למעלה, מי שסובל מחצ'קונים יכול אמנם להסתיר את הפנים שלו כדי שאחרים לא יראו את פצעי הבגרות המעטרים את פניו, אבל עדיף לו אולי להשתמש במשחה של Ponds, שככתוב במודעה "מנקה את בלוטות הזיעה ונלחמת בחצ'קונים".

לוגיקה נוספת שנמצאת כאן בשימוש, ותוארה במדור זה מספר פעמים בעבר (למשל כאן), הינה שימוש במרכיבי הסביבה. לוגיקה זאת עושה שימוש במרכיבים שנמצאים בסביבת הפרסומת כדי להדגיש את המסר. במודעה הראשונה השלט עצמו מסתיר את פני הנערה, ובמודעה השנייה הנערה מסתתרת מאחורי הבד ממנו עשויה המודעה. זוהי דרך נוספת להבליט את המודעה, ולהמחיש את המסר.

שלטי החוצות של Ponds עשו את העבודה, ותרמו להפיכת המותג Ponds למוביל בקטגוריה שלו. זוהי דוגמא נפלאה לדרך בה ניתן לשלב מספר לוגיקות של פרסום יצירתי בפרסומת אחת או בסדרת פרסומות, על מנת להשיג פרסום יעיל מאין כמוהו.

 

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.