If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 81 |


שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

 

קריאה מהנה!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ
 

פרטים

ראיון עם מנהל בכיר

סימונֶה בלוויטה, מנכ"ל, לורדן

 • מס' עובדים בחברה: כ- 220 בישראל ו-40 נוספים בעולם. 14 עובדים תחת אחריותי הישירה.
 • אנחנו מספקים: תכנון וייצור של מחליפי-חום בהתאמה אישית לחימום קירור ומיזוג אוויר, עם יישומים באיכות גבוהה לענפי המסחר, התעשייה, התקשורת והתחבורה.
 • אני בתפקיד: כמנכ"ל לורדן קצת יותר משנתיים. לפני כן שימשתי במשך 9 שנים כמנכ"ל מגן אקו אנרג`י, המייצרת מערכות החלפת-חום מחומרים תרמופלסטיים לענפי התעשייה והאנרגיה הסולארית. יש לי תואר במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים מאוניברסיטת מילאנו, ותואר Executive בניהול מאוניברסיטת תל-אביב.
 • אוהב בתפקיד: היופי בתפקיד הוא בגיוון שלו. כמנכ"ל אני מעורב בקבלת כל ההחלטות העיקריות של החברה, לרבות יכולת משמעותית להשפיע על כיווני האסטרטגיה העתידיים שלה. אני נהנה מהאפשרות להוציא את המיטב מהאנשים שעובדים סביבי, ומהקשר היומיומי עם עובדי החברה. אני אוהב לגלות את האתגרים החדשים העומדים בפנינו (בשיווק, בטכנולוגיה, בכספים וגם בהיבטים התפעוליים) ולתכנן מראש איך לספק להם מענה.
 • הכי קשה בתפקיד: לא הייתי קורא לזה "קשה", אבל לפעמים, העובדה שאתה צריך להיות זמין לכולם ולהכול, מכניסה קצת לחץ ללוח-הזמנים שלי.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: לורדן היא חברה עם פוטנציאל עצום בתחום החלפת-החום הייעודית, והמטרה שלי היא להביא את החברה במהלך השנתיים הקרובות להיות הספקית המובילה בעולם של פתרונות להחלפת-החום בהתאמה אישית.
 • החזון שלנו: ביצענו תהליך פיתוח אסטרטגיה מרתק בשנה שעברה, במסגרתו הגדרנו ערכי ליבה. הבנו שהנכס האמיתי אשר איפשר לנו להשיג את המטרות שלנו היה, ועדיין נשאר, האנשים שלנו: המסירות, המוטיבציה, האוריינטציה ללקוחות, המקצועיות והבקיאות בכל הטכנולוגיות החדישות ביותר. כמו כן, הבנו שמתן תשומת לב מתמדת לאיכות, חדשנות, תגובה בזמן ותמיכה קבועה לפני ואחרי המכירה, אלו הערכים שעושים את כל ההבדל. לורדן שואפת לשמור על נושאים אלו בראש סדר העדיפויות שלה.
  לצד הערכים המובילים אותנו, הגדרנו גם מטרה וחזון. המטרה של לורדן היא לסייע ללקוחות על ידי תכנון מערכות יעילות ותחרותיות יותר, ועל ידי ייצור באיכות הגבוהה והחדשנית ביותר, אשר מחזיקה לאורך זמן, במחיר תחרותי ובזמן הקצר ביותר, מרעיון הפיתוח הראשוני, לעיצוב המוצר והייצור הסופי. החזון שלנו הוא לתפעל את קבוצת לורדן כחברה גלובלית, תוך שמירה על דינמיקה, מהירות, גמישות ואיכות של מפעל משפחתי יזמי, שבו לידע ולניסיון של העובדים יש מקום בבניית סיפור ההצלחה שלנו.
 • מוצרים מקוריים בתחום: בשנה האחרונה אנו מתמקדים בפיתוח מספר טכנולוגיות חדשות אשר ישפיעו בצורה ניכרת על לקוחותינו, לא רק בהפחתת העלות הישירה של המוצר, אלא גם בחיסכון בעלויות העקיפות. מדובר במוצרים הבנויים מחומרים מיוחדים, ההופכים אותם לבעלי משקל קל מאוד (חיסכון באנרגיה), חזקים במיוחד (חיסכון בחלפים), קטנים יותר (חיסכון במקום וגם בגזים לקירור) ובנוסף לבעלי עמידות קיצונית לתנאי סביבה קשים (חיסכון בתחזוקה).
 • מקורות לחדשנות: שתי דרכים עיקריות:
  (1) שמירה על קשר ושיתוף פעולה אינטימי וקבוע עם לקוחותינו, כך שתמיד נוכל להיות הראשונים לדעת מה יהיה הצורך הבא, גם כאשר הלקוחות עצמם עדיין לא מודעים לכך.
  (2) ביצוע מפגשי סיעור-מוחות קבועים (פורמאליים ובלתי-פורמאליים), המשלבים מגוון רחב של בעלי תפקידים בחברה. יצירתיות ויוזמה חיוניים בסביבה שלנו.
 • על איזה ספר מקצועי אתה ממליץ? ישנם הרבה מידי ספרים שראוי להזכיר. האחרון שקראתי היה "לתפוס את הפיל" של סטיב קפלן, מעניין .... אבל ספרים של ז'ול ורן או מדע בדיוני טוב הם מה שאני הכי אוהב לקרוא.

 

 

 

השכלה

ספר מנהלים שחובה לקרוא

 

כך בונים עסק

אותך אני מחפש! בתוך הראש של יוסי ורדי \ אנתוני דיוויד \
הוצאת ספרי עליית הגג ומשכל

 

הימים ימי קיץ, אנחנו בעיצומה של האולימפיאדה בלונדון, התחרויות נהיות יותר ויותר מרתקות, וקשה מתמיד למצוא זמן לקריאה, ובוודאי לקריאה של ספרי עיון. לכן, הפעם נמליץ לקרוא ספר קצת יותר קליל, המתאפיין בכתיבה עיתונאית.

מדובר בספרו של הביוגרף אנתוני דיוויד, שהגיע לישראל על מנת לפצח את סוד ההצלחה הישראלית בתחום ההיי-טק, ונשאר, בסופו של דבר, על מנת לנסות לפענח את סוד הקסם של יוסי ורדי.
 

למרות שיוסי ורדי לא מתייחס ברצינות אל עצמו, או אל הספר שנכתב עליו, יש בספר תובנות ראויות.

 

ראשית - הספר מספק הצצה אל מאחורי הקלעים של הקמת חברת מיראביליס, מפתחת תוכנת המסרים המיידיים ICQ, והמשא-ומתן שניהל ורדי מול AOL, שהביא למכירת מיראביליס ב-407 מיליון דולר, ולתחילת קדחת הסטארט-אפים בישראל.

 

שנית - הספר משרטט את חיפושיו השיטתיים של יוסי ורדי, הנחשב בעולם כ"גורו אינטרנט", אחר הדבק המחבר את ה-Web 2.0, הרשתות החברתיות והמדיה החברתית. או במילים של יוסי - החיפוש אחר "הקצה היצירתי": מה הופך דווקא יישומי אינטרנט מסוימים ולא אחרים ל-"cool", לדביקים, לכאלה שסוחפים אחריהם אלפי אוהדים ומובילים למיליוני הורדות.

 

ולבסוף, אנו למדים כמובן גם על יוסי ורדי עצמו, ועל הדרך בה הוא משתמש בהומור ובאנושיות לצד יסודיות ולימוד מעמיק, על מנת לאתר ולחבר יזמים צעירים ("מוכשרים הרבה יותר ממני" לדבריו) תוך שהוא מסייע להם למנף מיזמים בהם הוא בוחר להשקיע, ו... נהנה מכל רגע.

 

אם מיזמי אינטרנט מעניינים אתכם, או אם שיווק ויראלי דרך רשתות חברתיות הוא צורך עבורכם, הספר מהווה נקודת פתיחה טובה. אינכם חייבים לקרוא את כולו, וגם אתם, כמו יוסי ורדי עצמו, אינכם חייבים לקחת את הספר ברצינות. נסו ליהנות מהקריאה, לספוג קצת תובנות, ולחזור למסך הטלוויזיה. אחרי הכול - הימים ימי אולימפיאדה.

 

 

 


המצאה

חידוש עולמי שהפתיע את השוק ואת המתחרים

מכירות המתבצעות מאליהן

על המצאת השרות העצמי

 

קלרנס סונדרס הוא, ככל הנראה, אחד מהממציאים המשפיעים ביותר בעולם, למרות שלא רבים מכירים אותו. בשנת 1916, כשקלרנס היה בן 35, ואחרי קריירה של 20 שנים בתחום הקמעונאות, הוא פתח חנות מכולת חדשנית בממפיס טנסי, בה הלקוחות שירתו לראשונה את עצמם, במקום שהחנווני יביא להם את המוצרים שהם רצו. קלרנס פיתח את קונספט השרות העצמי כחלק מהאובססיה שלו ליעל חנויות מכולת ולחסוך בהוצאות כוח-אדם.

 

בחנות החדשה, שנקראה Piggly Wiggly, הלקוחות נכנסו דרך שער מסתובב, קיבלו סלי קניות, עברו במסדרונות בהם נמכרו 605 מוצרים במחלקות שונות, ושילמו על הקניות שלהם בעמדות הקופה ביציאה מהחנות. כל אלה (שער מסתובב, סלי קניות, מסדרונות תצוגה, מחלקות, עמדות קופה) היו חלק מהקונספט החדשני שפיתח קלרנס, ושאותו הוא גם רשם כפטנט בשנת 1917.

 

קלרנס מינף את הפטנט שלו, וסיפק זיכיונות לפתיחת סניפים נוספים של Piggly Wiggly, ושל רשתות נוספות שפעלו בקונספט דומה. ב-1932 רשת Piggly Wiggly לבדה מנתה 2,660 סניפים, והכנסותיה השנתיות עמדו על 180 מיליון $. הלקוחות שילמו כולם במזומן, כחלק מתפיסת עולמו של קלרנס, שסבר שחנויות המכולת המסורתיות אינן רווחיות מספיק.

 

ברשת Piggly Wiggly הוצגו חידושים קמעונאיים רבים נוספים, לרבות תו מחיר שהוצמד לכל מוצר בחנות, עגלות קניות, ארגזי קירור, מדים לעובדים (לשמירה על היגיינה), מיקום אחיד למוצרים בכל חנויות הרשת (כך שהקונים ידעו תמיד איפה למצוא את מבוקשם), אמצעי תצוגה מתקדמים, ועצם מתן הזיכיונות על שיטת השרות העצמי.

 

המצאת השרות העצמי העבירה את כוח הבחירה אל הלקוחות, ובכך הפכו המיתוג והאריזה של מוצרי הצריכה לחשובים בן לילה. למעשה, רשת Piggly Wiggly הייתה הראשונה שפיתחה ופרסמה מותגים של מוצרי צריכה ברמה הארצית, בכל רחבי ארצות-הברית.

 

הסופרמרקט המודרני של ימינו הוא תולדה של ההמצאה של קלרנס סונדרס, וגם תעשיות רבות נוספות התפתחו הודות להמצאת השרות העצמי: שרות עצמי בתחנות דלק, כספומטים בבנקים, מסעדות בשרות עצמי ובסגנון מזנון (buffet), כרטוס עצמי בטיסות, אתרי קניות באינטרנט, ועוד. המנהלים בטויוטה קיבלו השראה ממדיניות ניהול הסחורות בשיטת Just-in-time של רשת Piggly Wiggly, והפכו אותה לפילוסופיה השלטת בייצור ובתפעול בטויוטה.

 

קלרנס סונדרס עצמו פשט את הרגל מספר פעמים במהלך חייו, ובכל פעם מחדש שב והקים רשת נוספת של חנויות מכולת יותר ויותר "אוטומטיות". אנחנו נהנים מפירות המצאתו עד היום. ובהקשר זה - כדאי אולי לציין, בתור הערת סיום - שמחקרים מראים שרמת שביעות הרצון של הלקוחות דווקא עולה כשהם משרתים את עצמם.

 

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.