If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 72 |


שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

 

קריאה מהנה!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ
 

פרטים

ראיון עם מנהל בכיר

מאיר טל, מנכ"ל קבוצת רוטל

 • מס' עובדים בחברה: כ- 30 עובדים בחברה, 6 תחת אחריותי הישירה
 • אנחנו מספקים: ציוד וחומרים לתעשייה בישראל. רוטל עוסקת בחומרי ניקוי, תוספים לדלק, חומרי הדבקה, איטום, הפרדה וסיכה ליישומים תעשייתיים,.
 • אני בתפקיד: כשמונה שנים.
 • היסטוריה: עשיתי תואר ראשון בהנדסה כימית בטכניון ובטריניטי קולג' באירלנד. לאחר מכן הייתי מנכ"ל בלכמן, העוסקת במחשוב ובקרה לתעשייה כגון: מדי גובה, שעוני לחץ, מפסיקי זרימה, מדי זרימה, מדי טמפרטורה, מדי רעש ועוד. את התואר השני עשיתי במנהל עסקים בקיימבריג' שבאנגליה וכשחזרתי לארץ בשנת 2003 קיבלתי החלטה להצטרף לרוטל - עסק משפחתי שהקים סבי, עבר לאבי, ושכיום אני מנהל. רוטל רכשה את לכמן, ולאחר שהפכתי למנכ"ל של רוטל, היא רכשה ומיזגה לתוכה חברות ופעילויות נוספות, והפכה לקבוצת רוטל.
 • אוהב בתפקיד: את העשייה, היצירה והקשר עם הלקוחות.
 • הכי קשה בתפקיד: האחריות. אני אחראי על צוות של עובדים, על הצד הכלכלי של החברה ועל הצלחת המכירות. המאבק המתמיד להגיע ליעדים שהצבנו לעצמנו אינו קל.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: שהעסק יגדל בצורה דרסטית, ומהבחינה האישית להשיג יציבות כלכלית לאורך זמן.
 • החזון שלנו: חזונה של רוטל הוא לשרת את כלל התעשייה בצורה איכותית ומקצועית. החזון מוטמע על ידי למידה תמידית של השינויים בשוק. בנוסף, אנחנו משתדלים להיות איכותיים ומקצועיים בכל תחום שאנחנו נוגעים בו.
 • מוצרים מקוריים בתחום: "דבק מצופה מראש" המאבטח ברגים - זה חומר מיוחד שנמצא כבר על הבורג עצמו. ברגע שמבריגים את הבורג החומר הפעיל מתחיל לאבטח את הבורג.
 • מקורות לחדשנות: פורום קבוע של ההנהלה וצוות העובדים מתכנס, ואנחנו מנסים לפתח בעזרתו רעיונות חדשים ומוצלחים באופן שיטתי.
 • ספר מקצועי מומלץ:  ספר מומלץ, שמלווה אותי כבר הרבה שנים הוא Crisis Management (ניהול משברים) של Harvard Business Review. פרטים על הספר - כאן.

 

 

 

השכלה

ספר מנהלים שחובה לקרוא

 

כך בונים עסק

תשיגו לי את מינה צמח! \ קמיל פוקס \ הוצאת דביר

 

פרופסור קמיל פוקס, מסביר בספרו "תשיגו לי את מינה צמח!" בשפה ברורה ומובנת לכל, כיצד לבצע סקרי שוק בצורה נכונה, ואיך להתגבר על הטיות שונות בעת ביצוע סקרים. לדוגמא - איך ניתן לקחת בחשבון את אלה שלעולם אינם עונים על סקרים? ומה לגבי אלה שמשקרים בסקרים? ועד כמה סקר יכול בכלל להיות מדוייק?

 

קמיל הינו פרופסור לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל-אביב, כיהן כנשיא האגודה הישראלית לסטטיסטיקה, ועורך באופן שוטף סקרים עבור עיתון "הארץ", ותחזיות בחירות בטלוויזיה. מתוקף ניסיונו הרב בביצוע סקרים, פרופסור פוקס מסביר בספרו איך סקרים יכולים לתאר את המציאות או לעוות אותה, בהתאם לשימוש שנעשה בהם. הוא מתאר בפרוטרוט את המניפולציות שנעשות לעיתים בעזרת סקרים, ואיך ניתן "לעלות" עליהן כקוראים, ולהימנע מהן כסוקרים. וכבונוס, הספרמתובל באנקדוטות משעשעות ובחוש ההומור המשובח של הסופר.

 

אם אתם עוסקים בשיווק, או מקבלים החלטות על סמך סקרים, השתמשו בספר "תשיגו לי את מינה צמח!" על מנת להבין את תורת הסקרים, ואת האופן בו ניתן ללמוד בצורה שיטתית את העדפות הלקוחות שלכם. מובטחת לכם חווית קריאה קלילה ומהנה, למרות הנושא "הכבד".

 

 


המצאה

חידוש עולמי שהפתיע את השוק ואת המתחרים

בשר? תחליף!

על השניצל הצמחי של טבעול

 

בשנת 1983 רצה גזי קפלן, מרכז המשק של קיבוץ לוחמי הגיטאות, להקים מפעל בקיבוץ, לאחר שהבין כי החקלאות מתחילה לקרוס. בחיפושיו אחר מפעל מתאים, הוא התייעץ בנוגע לאפשרות להקים מפעל פלסטיק עם משה לקח, ממפעל "פלרם" שבקיבוץ רמת-יוחנן. בעוד משה מפליג בשבחי הפלסטיק, גזי הבחין שעל שולחנו נמצאת חוברת של חברת "פדקו". גזי, שהינו סקרן מטבעו, שאל את משה לגבי "פדקו", וזה השיב לו שמדובר במשהו לא חשוב - מפעל מזון שביקשו ממנו לבדוק. גזי ביקש ממנו את החוברת, ומשה שמח להעביר לגזי את "המטרד". הסתבר, שבעלי מפעל פקדו רצו להפטר מהמפעל במחיר זול, כיוון שלא האמינו שניתן יהיה לשכנע את עם ישראל לאכול תחליפי בשר מבוססי סויה.

 

 

גזי ואנשיו בחנו את השוק ברצינות, והגיעו למסקנה שיש בתחום פוטנציאל. הם חברו לדר. מיכה שמר ז"ל, טכנולוג מזון שרצה לפתח מוצרי מזון מן הצומח, והקימו בסנדלרייה הישנה של הקיבוץ את המעבדה הראשונה של המפעל. המפעל עצמו, שנקרא טבעול, הוקם בשנת 1985, בהשקעה של 4 מיליון דולר. המוצר הראשון שפותח היה שניצל צמחי, בעקבות סקר שהראה ששניצל הוא המנה הבשרית הכי פופולארית ואהובה בקרב הישראלים. הפרסום הראשון בטלוויזיה לשניצל הצמחוני הדגיש את היותו נטול כולסטרול. למעשה, השניצל של טבעול היה השניצל הראשון שנמכר בישראל כשניצל מוכן ברשתות השיווק.

 

המוצרים של טבעול הינם מוצרים מבוססי טכנולוגיה, ו-4% מהמחזור השנתי של החברה מושקע במחקר ופיתוח.  טבעול פיתחה בין היתר שיטה ייחודית ורשומה כפטנט לעיבוד חלבון סיבי מהצומח, FVP, המקנה למוצרים צמחיים מירקם סיבי, הדומה למרקם של נתחי בשר ועוף אמיתיים. בשנת 1993 השיקה טבעול שניצל תירס, שהפך להיות השניצל הנמכר ביותר בישראל.

 

במהלך השנים המכירות של טבעול צמחו, והחברה הוסיפה חידושים רבים, וביניהם סדרת ארוחות מוכנות מן הצומח, מעדני ירקות עם נגיעות גבינה, שניצל תירס לייט, ושניצל דק מן הצומח. לאחרונה יצאה טבעול גם עם סידרת שניצלים צמחוניים המותאמים לחימום בטוסטר.

 

טבעול משווקת כיום ל- 15 מדינות ברחבי העולם, והיקף המכירות השנתי של החברה ב-2008 נאמד בכ-300 מיליון שקל, כאשר 60% מתוכם מייצוא.  אסם רכשה 50% מהבעלות על טבעול בשנת 1995, והשלימה את רכישת כל המניות בשנת 2010, לפי שווי של 1.1 מיליארד ש"ח למפעל. כל חבר קיבוץ בלוחמי הגיטאות קיבל בממוצע כמיליון ש"ח על השלמת הרכישה של טבעול. וגזי קפלן עצמו הינו כיום מנכ"ל אסם. אכן - הסקרנות משתלמת...

 

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.