If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 69 |


שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.

 

קריאה מהנה!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ
 

פרטים

ראיון עם מנהל בכיר

רונן בן חיים, מנהל השיווק והמכירות של כיתן

 • מס' עובדים בחברה: כ- 300 עובדים בארץ ובעולם, כ- 100 תחת אחריותי הישירה.
 • אנחנו מספקים: טכסטיל לבית. אנו מעצבים ומייצרים מצעי מיטה, ומגוון מוצרים לאמבטיה שלהמותגים המובילים, וגם מוצרים המיוצרים כ"מותג פרטי" (PRIVATE LABEL). 
 • אני בתפקיד: כשנה.
 • היסטוריה: בתפקידי האחרון הייתי מנהל רשת אפרודיטה כ- 4 שנים. לפני כן הייתי מנהל שוק פרטי בגיבור-סברינה במשך כ- 5 שנים.
 • אוהב בתפקיד: את הדינאמיות של התפקיד, את עצם העובדה שהוא נוגע בממשקים רבים החל מתכנון בדים, מקורות ייצור ובניית קולקציות, וכלה בערוצי המכירה ברשת חנויות, בפיתוח, ובמפגש עם הלקוחות הקמעונאיים.
 • הכי קשה בתפקיד: המעקב השוטף אחרי המגמות המתחלפות בשוק, כניסה של מתחרים, ושינוי שווקים.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: החזרת מותג כיתן למקומו הראוי בקידמת הבמה, בכל נגזרות הפעילות הקמעונאיות, וגם במכירות ב- WEB. בנוסף, המשך הובלת החברה להיות ראשונה בחזית הפיתוח והעיצוב
 • החזון שלנו: חזונה של כיתן הינו שימת נושאי האיכות, החדשנות והמובילות העיצובית בראש. להמשיך ולהוביל את שוק טכסטיל הבית בפיתוחים ובאיכות.
 • מוצרים מקוריים בתחוםמוצרי רויאל סאטן – קבוצת מוצרי רויאל סאטן יצאה לשוק הישראלי והאמריקאי לפני כ- 8 שנים והפכה למותג שמסמל איכות חדשנות ויופי.
 • מקורות לחדשנות: יש לנו סטודיו שעושה את הפיתוח לארץ ולכיתן אירופה, תחת המותג ESPRIT, ובבעלות תשלובת כיתן מקבוצת כלל תעשיות. יש תערוכות בעולם מהן אנו שואבים רעיונות ומגמות. לדוגמא - תערוכת אמיטקס בפרנקפורט ותערוכת הקאנטוייר בסין. מרבית רעיונות הפיתוח נעשים על ידי צוות חשיבה המורכב ממנהל רכש, סטודיו, נציגות של החנויות, ומנהלת הקטגוריה במשביר.
 • ספר מקצועי מומלץ:  ספר מומלץ, שאני מאוד אוהב, ושמלווה אותי כל החיים, הוא "ימי שלישי עם מורי" של מיץ' אלבום. לקחתי מהספר הרבה תובנות על החיים, על העבודה ועל ניצול הזדמנויות והאומץ לנסות.

 

 

 

השכלה

ספר מנהלים שחובה לקרוא

 

כך בונים עסק

The Marketing Playbook / Zagula & Tong / Portfolio

 

ג'ון זגולה וריצ'רד טונג הם מנהלי שיווק בכירים, שניהלו בעבר את המיתוג והשיווק של תוכנת חלונות ושל חבילת אופיס של מייקרוספוט העולמית. מזה מספר שנים הם מנהלי השקעות בחברת ההשקעות Ignition Partners, ובמסגרת זו סייעו לעשרות מיזמים וחברות הייטק לצמוח. את הלקחים מניסיונם העשיר בהשקת ושיווק מוצרי הייטק הם סיכמו בספרם "The Marketing Playbook".

 

הספר מציג חמש אסטרטגיות שיווק עיקריות, המכסות לדברי המחברים את כל האפשרויות הקיימות לשיווק של מוצרים ושרותים, ושל מוצרי הייטק ומוצרים טכנולוגיים בפרט:

 1. התקפה חזיתית - התמקדות במתחרה אחד במטרה לנצחו ולהוציאו מהמירוץ. נבחר באפשרות זו כשיש לנו יתרון מכריע, ואנחנו רוצים לקחת בעזרתו את ההובלה בשוק, תוך השוואה ישירה של הפתרון שלנו לפתרון של המתחרה העיקרי.

 2.  ביסוס הפלטפורמה - הגנה על עמדה של מוביל השוק. כשאנו המובילים, נחזק את עמדתנו בעזרת קידום הענף כולו וטיפוח בריתות ושיתופי פעולה עם הגורמים הפועלים בו (איגודים, ספקים, לקוחות, וכו'), ושמירה על גישה "ממלכתית" תוך הימנעות מהתייחסות ישירה אל המתחרים.

 3. התגנבות יחידים - הרדמת היריבים ועקיפתם - כשאיננו מוכנים להלחם איתם חזיתית. כשאין לנו משאבים כספיים ויכולות להלחם במובילי השוק, נמצא תחילה נישות ושרותים משלימים שנוכל להציע, על מנת לצבור נכסים ועוצמה. רק אחרי שצמחנו משמעותית, נוכל להתמודד על הובלת השוק.

 4. הטוב-שבשני-עולמות - התייצבות בדיוק במרכז בין שני יריבים, ולקיחת ההובלה תוך שילוב היתרונות של שניהם. כששתי קבוצות מתחרים מציעות פתרונות קיצוניים - פשוטים מדי או יקרים מדי, ניתן לתקוף את השוק בבטן הרכה שלו, ולהציע פתרון ביניים - טוב יותר מהפתרונות הבסיסיים, וזול יותר מהפתרונות היקרים.

 5. גבוה-ונמוך - אסטרטגיית מלקחיים, ההפוכה במהותה לאסטרטגיית הטוב-שבשני-העולמות. בדרך זו אנחנו תוקפים את המתחרים באמצע השוק, ונוגסים משני האגפים שלהם - ע"י הצעת שני קווי מוצרים שלנו - אחד בסיסי וזול מהקיים, והשני משוכלל ואיכותי יותר מהקיים.

כל אחת מחמש האסטרטגיות בספר מוסברות בפירוט רב, לרבות דוגמאות, צעדי פעולה, דגשים, המלצות ואזהרות. גישת המחברים כפי שהיא מתוארת בספר הינה תכליתית, יעילה, ומקיפה  - ובכך מתאימה כמעט לכל זירה שיווקית. למרות שהספר כתוב באנגלית, הוא קל יחסית לקריאה, ומצדיק את המאמץ. עבור מנהלי שיווק ומותגים בכל תחום שהוא זהו ספר חובה, ואנו ממליצים עליו בחום גם עבור כל מי שמתעניין בשיווק ובאסטרטגיה שיווקית.

 

 


המצאה

חידוש עולמי שהפתיע את השוק ואת המתחרים

מעקה פורח

על מיזם חדשני שהתחיל כרעיון למתנה

 

הכל התחיל כשצמד הייטקסטים ישראליים בני 30+ רצו לקנות עציץ במתנה למרפסת ביתו החדש של חבר משותף שלהם. על ריצפת המרפסת לא היה מקום לעציץ, ואשתו של החבר טענה שאדנית על המעקה היא מכוערת. הפתרון צץ במקרה, כשהם ראו מחלק עיתונים שעל אופנועו הותקן אוכף מפוצל לאחזקת העיתונים. הם החליטו לגשת למעצב ידוע, מיקי גנור, כדי שיפתח עבורם עציץ עם שקע במרכזו, שניתן להרכיבו בבטיחות בנעיצה על המעקה, ללא צורך במתלים או בעזרים חיצוניים.

 

אחרי פיתוח הדגם, והשקעה של כ-150,000 ש"ח, הם ייצרו והחלו לשווק בסוף 2008 את העציצים החדשניים, תחת המותג GreenBo. העציצים הראשונים שווקו בשלושה צבעים, ובעקבותיהם הוצעו גם גוונים נוספים (כפי שניתן לראות בתמונה משמאל), וגם אדניות ארוכות יותר. כשקונים החלו לתלות את עציצי GreenBo פורחים ויפים על מעקי המרפסות שלהם, השכנים ועוברי-האורח באיזור ראו זאת ומיהרו לחקות אותם. ההצלחה הויראלית לא איחרה לבוא.

 

אחד הדברים המעניינים בעציץ GreenBo זה שהוא תואם לשלושה כלי חשיבה המצאתית (מתוך ששת הכלים המתוארים במאמר זה). עציץ GreenBo תואם לכלי-החשיבה הבאים:

מטבע הדברים, קיימת חפיפה בין כלי חשיבה המצאתית שונים, ולכן רעיונות מסויימים מתאימים ליותר מכלי חשיבה אחד. החפיפה בין הכלים חיונית על מנת לכסות כמעט את כל האפשרויות לחידושים. אלמלא חפיפה זאת, ששת כלי החשיבה ההמצאתית ביחד לא היו מצליחים לנבא בין 80% ל-90% מכל החידושים האפשריים במוצר או בשרות. ללא החפיפה, היו נותרים הרבה מדי "חורים" לא מכוסים בין הכלים.

 

לסיום, אנו מאחלים ליזמי ה-GreenBo, שרשמו על הרעיון פטנט ברחבי העולם, הצלחה רבה בשיווק בארץ וביצוא לחו"ל, ומקווים לפגוש את העציצים החדשניים גם על מרפסות בארצות נוספות.

 

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.