If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 27 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות .

קריאה מהנה!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ


התמקדות

על פיתוח אסטרטגי הלכה למעשה

אסטרטגיה ומשאבי אנוש - ב'

גיבשתם תוכנית אסטרטגית חדשה שתסייע לכם לצמוח ולהתפתח? יופי! כעת נותר לכם "רק" להטמיע אותה בארגון שלכם. יש לוודא שכל עובדי הארגון מסונכרנים עם התוכנית החדשה, ושהם אכן פועלים לאורה. זה לא דבר של מה בכך, שכן אנשים מטבעם נוטים להתנגד לשינויים. למעשה, רוב הניסיונות לבצע שינויים ארגוניים מהותיים, לרבות תוכניות אסטרטגיות חדשות, נכשלים בדיוק בגלל זה - בגלל ההתנגדות של העובדים והמנהלים לשינוי.

 

ג'ון קוטר, פרופסור להתנהגות ארגונית מבית-הספר למנהל עסקים בהרווארד, נחשב למומחה מספר אחד בעולם בנושא של שינויים ארגוניים. קוטר פיתח תהליך בן שמונה שלבים הכרחיים להובלת שינוי ארגוני מהותי. תהליך זה מפורט להלן, ומשולבות בו הבהרות לגבי הובלות שינוי אסטרטגי:

 1. הכרזה על משבר, ויצירת תחושה של דחיפות – על מנת שכולם יבינו שאי-אפשר להמשיך כתמול שלשום, ושחייבים להשתנות. כלומר - כדי להניע את כולם להשתנות, חיוני להבהיר לכולם שהמצב ממש לא טוב, ושחייבים ליישם את האסטרטגיה החדשה על מנת לשפר את התוצאות העסקיות (ולשרוד).
 2. הקמת קואליציה מנצחת – צוות רב-תחומי ומגוון להובלת תהליך השינוי. לצורך זה יש לגייס אנשים שיש להם השפעה על אחרים בארגון, ושיש להם אינטרס אישי לקדם את השינוי. לדוגמא - מומחי התייעלות אם האסטרטגיה מתמקדת בהוזלת עלויות, או שוחרי עיצוב אם האסטרטגיה החדשה מתמקדת בפיתוח מוצרים אסתטיים ומעוצבים. במקביל, חשוב גם למפות מי צפויים להתנגד לאסטרטגיה החדשה, ומאיזה סיבות, ולתכנן מראש איזה תשובות לספק למתנגדים אלה, ואיך ניתן לרתום גם אותם לתהליך.
 3. גיבוש של חזון – שיבהיר איך יראה הארגון אחרי שהשינוי יבוצע. אנשים צריכים לראות גם אור בקצה המנהרה, לא רק את החושך כיום, על מנת להירתם לפעולה. חשוב שהאסטרטגיה החדשה תוצג לא רק כתוכנית פעולה, אלא גם כתמונה ברורה ומלהיבה של עתיד ורוד יותר, שכדאי להתקדם לקראתו.
 4. הפצת החזון בקרב כל העובדים – חשוב לחזור על החזון שוב ושוב, בכל הזדמנות, ובכל האמצעים האפשריים (כנס עובדים, עיתון חברה, אינטראנט, וכו') – על מנת לתקשר אותו, לרתום את כולם אליו, ולהמחיש שההנהלה מאוד מחויבת אליו.
 5. האצלת סמכויות לכל העובדים לקדם את השינוי – כך שכל עובד יוכל לתרום לחזון בדרכו שלו. מנהיגות אמורה להראות את הכיוון, אך לא את הדרך להגיע אליו. כל מחלקה בארגון תוזמן להעמיד יעדים מחלקתיים שיתמכו בחזון ובאסטרטגיה, ולהציע תוכנית עבודה שתתמוך בהשגתם. בהקשר זה, חשוב לציין שניהול על פי יעדים אינו בהכרח אומר שהיעדים מוכתבים מלמעלה: אם כולם מבינים לאן הארגון מנסה להתקדם, כולם יכולים להציע בעצמם איך יסייעו להתקדמות הרצויה.
 6. צבירת הישגים מיידיים – תוך התמקדות בדברים שקל לשנות בטווח הקצר, על מנת לחזק את ידי התומכים בשינוי, ולרפות את ידי המתנגדים לו. יש לקדם ראשית את התחומים בתוכנית האסטרטגית שיובילו לתוצאות מהירות ומורגשות, לדוגמא - קיצוץ במשכורות המנהלים הבכירים בארגון שהחליט להתייעל, או שיפוץ של חדר האוכל בארגון שהחליט לשפר את תנאי העובדים.
 7. ביצוע שינויים נוספים, מורכבים יותר – רק בשלב זה, כשיותר ויותר עובדים נרתמו לתהליך השינוי. כעת חשוב לא לקפוא על השמרים, ולא להסתפק בהישגים שכבר הושגו בשלב הקודם! לדוגמא - בחברה שהחליטה על מעבר מהשוק המקומי לשוק הבינלאומי, יש לשווק לעוד ועוד ארצות, ולא להסתפק בחדירה לשוק הצרפתי, מוצלחת ככל שתהיה.
 8. פיתוח תרבות ארגונית המשמרת את השינוי – גם כשהשינוי קצר הישגים רבים, עדיין יש לו מתנגדים, ואם התרבות הארגונית והערכים בארגון לא ישתנו, המצב יכול להתהפך ולחזור לקדמותו. לעיגון השינוי לאורך זמן, ניתן, למשל, להחליף אנשי מפתח שעדיין מתנגדים לאסטרטגיה החדשה, ולהוריש את משרת המנכ"ל למישהו שתומך בשינוי.

 • לסדנאות אסטרטגיה ושיווק : לחץ כאן (חוברת PDF)
 • למאמרים על אסטרטגיה ונושאים נוספים: לחץ כאן
 • מידע על ייעוץ וליווי אסטרטגי: ראה כאן

עתידנות

רעיונות לחידושים שטרם קרו

רעיונות לחידושים בקסדה לאופנוע

החידושים להלן פותחו בעזרת כלי חשיבה שונים, וטרם קיימים (למיטב ידיעתנו):

1. זוג קסדות מלאות הנכנסות אחת בתוך השנייה  (קלות יותר לאפסון בתא-המטען, ולנשיאה)

2. קסדה הפולטת צבע בחלקה החיצוני בעקבות תאונה (שלא ישתמשו בה שוב, כי זה לא בטיחותי)

3. קסדה אנטי-בקטריאלית (למניעת פטריות באזור המצח, איפה שמזיעים)

4. קסדה זוהרת (מצופה כולה בצבע מחזיר אור, כדי שיראו טוב יותר את הנהג בלילה)

5. קסדה עם שכבת ריפוד פנימי שניתן לתלוש ולהחליף (נותרת נקייה לאורך זמן)

6. קסדה שמשולב בה מנעול או מנגנון נעילה - המקבע אותה לאופנוע (למניעת גניבות) 

7. קסדה עם מקום לרישום פרטי הבעלים  (אמצעי זיהוי המונע גניבות, ומידע מציל חיים - סוג דם וכו') 

8. קסדה עם בד אטום בתחתיתה (משתלב במעיל הרוח, ומגן על הצוואר והעורף מגשם או משמש) 

9. קסדה במידות שונות גם לפי עובי השיער (לבעלי שיער עבה וסמיך, שיער חלק ודק, קרחים...) 

10. קסדה בתוכה משולבת כרית אוויר קטנה (התומכת טוב יותר בעורף בעת תאונה) 

 


התייעלות

טיפ לניהול אפקטיבי

לדבר חופשי

אם יש לכם סניפים בחו"ל, או הרבה שיחות עסקיות עם לקוחות בחו"ל, מאוד יכול להיות שאתם מחפשים דרך לחסוך בהוצאות הטלפוניות שאתם משלמים על שיחות בינלאומיות. קל וחומר אם אתם נוהגים לשוחח לחו"ל מהטלפון הנייד שלכם, למשל כשאתם עצמכם נמצאים איתו בחו"ל. מיזם אינטרנטי חדש יחסית, שכובש בחודשים האחרונים את העולם בסערה, בא לסייע לכם בנושא זה. מדובר בשרות JAJAH, המאפשר לבצע שיחות ישירות בחינם או בתעריף סימלי, מטלפון (רגיל או נייד) לטלפון אחר (רגיל או נייד) בכל רחבי העולם.

 

בתור התחלה, אפשר להתנסות ב-5 דקות בחינם של שיחה בינלאומית בין טלפונים רגילים, באתר www.jajah.com. התהליך הוא פשוט מאוד - יש לרשום את מספר הטלפון ממנו אתה מעוניין לחייג ואת מספר הטלפון אליו אתה מעוניין לחייג, ולרשום מתי אתה מעוניין לבצע את השיחה (למשל - מיידית!). בשעה הנקובה אותה בחרת שרתי Jajah המפוזרים בכל רחבי העולם יתקשרו לטלפון שלך ולטלפון שאליו אתה מעוניין להתקשר. אתה ובן-זוגך לשיחה תשמעו בו-זמנית צלצול טלפון רגיל, תרימו את השפורפרת, ותדברו ביניכם בחינם. בוודאי תופתעו לגלות שאיכות הקול היא גבוהה יותר מזו שבשיחות בינלאומיות רגילות!  

 

בשלב הבא, לאחר שהתנסית בשיחה בעזרת Jajah, תוכל להירשם בטופס הרשמה באתר, להפקיד סכום לא גדול (נאמר - 30$) בכרטיס אשראי שלך או של העסק, ולנהל שיחות מאיפה שתרצה לאיפה שתרצה, בחינם או בעלויות הנמוכות בכ-80% ויותר מהעלויות הרגילות. לדוגמא, שיחות בטלופן רגיל או נייד בין מנויים ב-Jajah מישראל לארה"ב, קנדה, סין, סינגפור ותאילנד הינם בחינם, וגם שיחות בין מנויים מישראל לאירופה בטלפון רגיל (לא נייד) הינן בחינם. אם תרצה להתקשר לטלפון רגיל (לא נייד) של מישהו שאינו מנוי ב-Jajah בארצות אלה, תגלה שהתעריף הוא לרוב פחות מ-4 סנט (16 אגורות) לדקה.

 

באתר Jajah מוצעים גם מגוון שירותים נוספים. כך לדוגמא, ניתן להתקין יישום המאפשר לחייג ממגוון טלפונים ניידים מתקדמים ישירות דרך Jajah, ולחסוך את רוב העלויות של שיחות בינלאומיות (למשל - כשאתם מטיילים איתו בחו"ל). קיימת באתר Jajah גם אפשרויות לפתיחת חשבון עסקי ולהציע למבקרים באתר שלכם כפתור 1-800 שיקשר אותם אליכם בחינם מכל רחבי העולם (העלות שלכם תהיה נמוכה מאוד יחסית לשיחות 1-800 בינלאומיות רגילות). מטבע הדברים, זה יאפשר לכם קשר קרוב יותר ומתן תמיכה טובה יותר ללקוחות שלכם, באשר הם. Jajah מוסיפים שירותים ויישומים כל הזמן, ואתם מוזמנים לבדוק לבד מה חדש באתר שלהם.

 

החזון של מקימי Jajah הוא שיחות טלפון איכותיות מכל מקום לכל מקום, בעלות אפסית. למרבה ההפתעה, כבר כיום הם מאפשרים להגשים את החזון הזה. נסו ותיהנו!

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.