If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 26 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות .

קריאה מהנה!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ


פרטים

ראיון עם מנהל בכיר

יהושע לוינברג, מייסד משותף וסמנכ"ל בכיר לאסטרטגיה ופיתוח עסקי,
גילת רשתות לווין

 • מס' עובדים בחברה: מעל 1,000, מתוכם כ-400 בישראל, 200 בארה"ב, ו-200 בדרום-אמריקה.
 • מס' עובדים תחת אחריותי הישירה: 7.
 • אנחנו מספקים: מערכות ושירותים בתחום התקשורת הלווינית.
 • אני בתפקיד: תשע שנים (כולל שנתיים הפסקה במהלכן). לפני זה הקמתי בשנת 90 את גילת ארה"ב, הייתי סמנכ"ל השיווק של חטיבת תקשורת הלוויינים של General Electric ב-96, והקמתי בשנת 98 את חברת GVT. אני מהנדס אלקטרוניקה בהשכלתי (בוגר אונ' תל-אביב).
 • אוהב בתפקיד: את היכולת לעשות עסקים מורכבים וגלובאליים, ואת החופש ליזום פרויקטים חדשים ומהלכים נחשוניים. זה מאפשר לי להיפתח לכיוונים חדשים.
 • הכי קשה בתפקיד: לשכנע ארגון גדול להשתנות, לסובב את כל הספינה הגדולה הזאת. קשה ללמד כלב ישן (או ארגון מבוסס) טריקים חדשים.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: בתפקידי אני רוצה לעזור לגילת לצמוח ולהיכנס לשווקים חדשים - מעבר לתחום הלוויינים, ולבסס אותה כחברה גלובאלית, צומחת ומתחדשת. בחיים השגתי הרבה יעדים אישיים, וכיום אני רוצה... ללמוד לבצע water start (בגלישת רוח).
 • החזון שלנו: להיות ספק גלובאלי ומוביל של מוצרים ושירותים בתקשורת לווינית ואלחוטית. חזון זה כולל כניסה לשני שווקים חדשים עבורנו - שוק התקשורת האלחוטית, והשוק המוסדי הממשלתי. ההנהלה וצוות הפיתוח העסקי עבדו על החזון הזה למעלה משנה. כיום אנו משדרים אותו ומטמיעים אותו בדרכים רבות, לרבות שיחות עם מנהלים ומנהלי ביניים, ושיווק האסטרטגיה התאגידית המעודכנת לשוק ההון.
 • מוצר מקורי בתחום: המוצר שלנו שאני הכי גאה בו הוא טרמינל לוויני המשלב מצלמת וידאו ודוחס וידאו - ומאפשר לבצע מעקב ולצלם ולשדר מכל מקום על פני כדור-הארץ וידאו באיכות גבוהה. כך למשל, ניתן לצלם את דובי הקוטב, בין היתר בגלל שהמוצר עמיד לתנאי קור וחום קיצוניים. הפתרון הזה גם נוח לניוד, כי מדובר בקופסה בגודל של קופסת נעליים, ובאנטנה שהינה צלחת עגולה בקוטר מטר בערך. מוצר חדשני נוסף שפיתחנו לאחרונה הוא טרמינל לוויני המשולב בתוך נתב (ראוטר) של סיסקו.
 • מקורות לחדשנות: אנחנו קוראים מחקרי-שוק, מקבלים רעיונות בתערוכות, ניזונים מכוח המכירות שלנו ומהמהנדסים שלנו. לאחר איסוף הרעיונות אנחנו מבצעים סינון תוך ניתוח שיווקי ובדיקות שונות, ואז מקבלים החלטות עסקיות האם ואיך להתקדם.
 • ספר מקצועי מומלץ: אקדח בקרב סכינים, בהוצאת מעריב. הספר נכתב ע"י יואל גת, ממייסדי גילת והמנכ"ל הראשון שלה, ומתאר את סיפור הקמתה של גילת רשתות לווין. הוא כתוב כמותחן, ויכול ללמד הרבה על יזמות טכנולוגית ועל חוצפה ישראלית. ניתן להשיג את הספר, בין היתר, ב-ibooks וב-dbook. ראיון עם המחבר נמצא כאן.

 

 • מעוניינים להתראיין?: צרו קשר
 • מידע על סדנאות ניהול חדשנות ובנק רעיונות מופיע כאן

השכלה

ספר מנהלים שחובה לקרוא

תיק אישי

ממבט ראשון (Blink) / מלקולם גלדוול / הוצאת כתר

התפרסם במגזין TheMarker , נובמבר 2006, בטור "תולעת ספרי ניהול"
את הטור כותב ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ 

 

הספר ממבט ראשון (Blink) בנוי, באופן טיפוסי, מחומרים שעשויים להפוך אותו לרב-מכר, והוא אכן כיכב בראש טבלת מכירות הספרים בארה"ב בשנה שעברה. המתכון להצלחתו הוא שילוב של נושא מעניין (קבלת החלטות אינסטנקטיבית), כתיבה סיפורית וקולחת, עשרות דוגמאות מרתקות, וידע מגוון ורחב מאוד. לכן, לפני הכל, מדובר בספר קריא ונגיש, שקל לשקוע לתוכו, ולהחכים. מצד שני, מדובר בספר רב-תחומי, המנסה לכסות נושא ספציפי על כל היבטיו, ולכן לא לגמרי ברור למה לשייך אותו, ולמי הכי כדאי לקרוא אותו.

 

הספר עוסק ברושם הראשוני, האינטואיטיבי, ובהשפעה שלו על מקבלי החלטות. מסתבר, שהרושם הראשוני שלנו לגבי אנשים, מוצרים, וארועים מתרחש באופן סמוי ולא מודע, משפיע בצורה מכרעת על קבלת החלטות, ולמרבה ההפתעה – במקרים רבים קולע ומדוייק יותר מניתוח מודע ומעמיק שמתרחש בהמשך. הסיבה לכך, היא שהרושם הראשוני לוקח בחשבון מספר קטן מאוד של גורמים קריטיים ומתמקד בהם בלבד, בעוד שניתוח מודע מתחשב בעשרות גורמים נוספים, שלא פעם מסיטים אותנו מהעיקר. כך למשל, הסתבר שרופאים המראיינים חולים שיש חשד שעברו התקף לב, מצליחים לקבל החלטה טובה בהרבה אם לאשפז את החולה אם הם מתחשבים רק ב-3 גורמי סיכון בלבד, ומתעלמים מהראיון איתו, ומגורמי סיכון רבים נוספים. באופן דומה, איכות המוזיקה בתזמורות פילהרמוניות השתפרה פלאים כשראיונות הקבלה החלו להתבצע מאחורי מסך, בלא שמראה הנגנים יסיט את את ועדת השיפוט מהעיקר – מאיכות הנגינה.

 

הספר גם מדגיש, שרושם ראשוני יכול מאוד להטעות. לדוגמא – אנשים גבוהים מקודמים לתפקידים ניהוליים (המנכ"לים הגברים של תאגידים גדולים בארה"ב גבוהים ב-7 ס"מ מהגבר הממוצע). ולרוע המזל, מכיוון שהמראיין שהעדיף גבר גבוה (ובהיר עור... ולא אישה...) עשה זאת באופן לא מודע, הוא יכחיש (ובצדק מבחינתו) שהבחירה שלו היתה מפלה ולא הוגנת.

 

אבל, הבשורות הטובות הן שניתן "לאלף" בעזרת תרגול הולם את החושים, כך שיבחינו בשניות הראשונות בפרטים הקריטיים באמת. לדוגמא – צופים שלמדו כיצד לזהות הבעות של בוז לבן הזוג, הצליחו לנחש היטב כמה זמן יחזיקו נישואים מעמד, על סמך צפייה בקלטות וידאו קצרות (בנות דקות ספורות) של שיחות בין בני-זוג שונים. ושוטרים שתורגלו במצבי לחץ, הצליחו להבחין טוב יותר שהעבריין הנמלט מהם נמצא במצוקה ואינו מתכוון לתקוף אותם (ולכן אין צורך לירות עליו).

 

התובנות בספר "ממבט ראשון" עשויות לסייע למנהלים לקלוט סגל עובדים מגוון ומוצלח יותר; לחוקרי שווקים לפענח טוב יותר את מנגנוני קבלת ההחלטות של הלקוחות; לאנשי מכירות למכור היטב גם לאלה שבמבט ראשון לא נראים לקוחות מוצלחים; ולאנשי כוחות הביטחון להתכונן ולהגיב היטב למצבי חרום. כל אחד יוכל למצוא בו נקודות מעניינות לחשיבה. גם במבט שני – התולעת ממליצה עליו מאוד.

 


המצאה

חידוש עולמי שהפתיע את השוק ואת המתחרים

הידית הנוחה ביותר בעולם

FreshUps by Oral-B

הכל התחיל באהבה. סם פרבר שם לב שאשתו בטסי מתקשה לקלף תפוחי-עץ בעזרת קולפן, בגלל שהייתה לה דלקת פרקים קלה. בעל אחר היה אולי מציע את עזרתו בקילוף התפוחים, אבל התגובה של סם הייתה יוצאת דופן. סם בדיוק פרש באותה עת מניהול חברת כלי בית מצליחה, והוא שאל את עצמו למה לא ניתן לפתח כלי מטבח וכלי עבודה נוחים יותר, כלים שיתאימו למגוון רחב מאוד של משתמשים - ילדים בעלי ידיים קטנות, מבוגרים בעלי ידיים רגילות אך גם איטרי יד ימין, קשישים בעלי ידיים רועדות, וכן... גם אלה שיש להם דלקת פרקים. סם הרים טלפון לחברת העיצוב לדיוויד סטוול, חבר קרוב ובעלים של חברת עיצוב מוצרים בשם Smart Design, והציע לו לפתח יחד סידרת כלי בישול ידידותית במיוחד.

 

אחרי שהם ניסו מאות דגמים של ידיות, על עשרות סוגים של ידיים, פותחה לבסוף ידית בעלת מראה מודרני וייחודי, שהציעה נוחות ושימושיות גבוהות במיוחד. פסי הפלסטיק הרכים באזור האחיזה מאפשרים להחזיק בידית היטב, בנוחות ובלי שהיא תחליק. קו המוצרים הראשון שיצא עם ידית זו יצא תחת הסימן הרשום Good Grips, וכלל 15 כלי מטבח, וביניהם כמובן קולפן נוח במיוחד. החדשנות בכלי מטבח אלה לא נעצרה בידית. לדוגמא - את הלהב החד להפליא של הקולפן  ייצר יצרן מפורסם של חרבות סמוראים!

 

סידרת כלי המטבח החדשה הושקה תחת המותג OXO בשנת 1990 והפכה להצלחה מיידית. כיום קיימים מעל 500 מוצרי OXO שונים, רובם עם ידיות Good Grips. מוצרי OXO זכו בפרסים רבים על עיצוב, ומהווים דוגמא בולטת לעיצוב אוניברסאלי (עיצוב מוצר כך שיתאים כמעט לכולם - לגברים ולנשים, לימניים ולשמאליים, לכל קבוצות הגיל, לגבוהים ולנמוכים, וגם לבעלי מגבלות גופניות שונות). ואולי חשוב מכך - מוצרי OXO, שנולדו מתשומת-לב של בעל לאי-הנוחות של אשתו, הפכו לסידרת כלי המטבח וכלי העבודה הנמכרת ביותר בעולם, הודות לשם הקליט, לידית הבולטת, ולנוחות והשימושיות שהם מציעים.

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.