If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 23 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון החדש של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות .

קריאה מהנה!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ


פרטים

ראיון עם מנהל בכיר

רן ברייר, מנהל החדשנות, מפעל להב, התעשייה האווירית

 • מס' עובדים בחברה: 1,070.
 • מס' עובדים תחת אחריותי הישירה: 9.
 • אנחנו מספקים: השבחת כלי טייס צבאיים, תתי הרכבות של מטוסי קרב (כנפיים של F16) וכו'.
 • אני בתפקיד: שנתיים וחצי. בעבר - טייס קרב בחיל אוויר, ומדריך טיסה בקולומביה (4.5 שנים). מאוחר יותר למדתי כלכלה ומנהל עסקים בדרבי, ובמקביל הייתי סגן ראש מנהל שיווק בינלאומי של מפעל להב (שש וחצי שנים), וכך הגעתי לתפקיד הנוכחי.
 • אוהב בתפקיד: את החדשנות - ההתעסקות בדברים מיוחדים שלא עושים במקומות אחרים - disruptive innovation ו-breaktrough innovation. זה מרתק. המון חוסר שיגרה, יצירתיות, מעוף.
 • הכי קשה בתפקיד: שדברים חדשניים נתקלים בהרבה סקפטיות והתנגדויות, וקשה לעיתים לשנות צורות חשיבה וקבעונות של אנשים. כיום זה כבר יותר קל, כי כבר הצלחנו להוכיח שחדשנות עובדת אצלנו, ונותנים לנו יותר קרדיט. דבר נוסף - שהוא אולי הכי קשה - לדעת לצפות איך יתנהג שוק שעוד לא קיים. להעריך איך יתקבל מוצר או שרות חדשני באמת.
 • מטרות שאני רוצה להשיג: בעבודה - להביא למוצרים פורצי-דרך שיעשו שינוי משמעותי בתעשייה האווירית ואולי אפילו במדינת ישראל כולה. בחיים - אני מאוד מתחבר בהיבט האישי לחדשנות, והרבה ממני בא לידי ביטוי, ולכן אני רואה את עצמי בתחום זה גם בעתיד, הן בתעשייה האווירית בעתיד הנראה לעין, ואולי בהמשך גם במסגרות אחרות. בעתיד היותר רחוק הייתי רוצה להביא לכך שנייצא את חזון החדשנות מחוץ לתעשייה האווירית, לתחומים נוספים בישראל.
 • החזון שלנו: להיות חברה מובילה בעולם בתחום השבחות כלי טייס צבאיים. זה חזון שהחל עם ביטול פרוייקט הלביא. בהתחלה התמקדנו במטוסי קרב, ובהמשך בכל כלי הטייס הצבאיים (תובלה, תצפית, מסוקים, וכו'). תחומים נוספים אליהם התפתחנו - מטוסי אימון מתקדמים, ורובוטיקה קרקעית.
 • מוצר מקורי בתחום: רוביטיקה קרקעית - פיתחנו מעין רכב פיטרול רובוטי להגנת גבולות, וביצוע משימות ביטחון שוטף (בט"ש). זוהי דוגמא ל-disruptive innovation שקידמנו בצוות החדשנות שלנו. הרעיון צמח מעובד במחלקת שרות לקוחות בלהב. הוא הגה את הרעיון כשהתחילו לדון אם תהיה או לא תהיה גדר הפרדה. כיום זה כבר מוצר שבקרוב ייכנס לשרות מבצעי, ויחסוך חיי אדם ועלויות.
 • מקורות לחדשנות: אנחנו מבצעים איסוף מסודר ורציני של רעיונות מכמות גדולה מאוד של אנשים - אלף ומעלה עובדים, ואנשים נוספים שהם מכירים. פיתחנו כאן מעין מחולל רעיונות. הרעיונות משתנים בהמשך, אך את ההתנעה מספקים הרעיונות הגרעיניים המקוריים שאנו אוספים מכולם. תהליך הבדיקה שאנו עושים לרעיונות שמקודמים - מעבה ומחזק את הרעיונות, מכפיל את כוחם. ליזמים בודדים לרוב אין אנרגיה לקדם רעיונות, וצוות החדשנות מסוגל - מעבר לאיסוף - למנף את הרעיונות - בהיבטים של המשך פיתוח, בדיקת תוחלת  עסקית, בדיקת התכנות טכנולוגית, רישום פטנטים רלוונטיים, ומסחור לאחר מכן. למעשה אנחנו מהווים תשתית להפיכת רעיונות גולמיים לרעיונות מסחריים - ועומדים לרשותנו לצורך זה אנשים, משאבים כספיים, וזמן. 
 • ספר מקצועי מומלץ: "לצאת מהקופסא - מבעיות לפתרונות" בהוצאת פקר. ספר מתאים למנהלים, נותן תמונת עולם שונה קצת על יחסים בין אנשים ועל ניהול של אנשים, ועוזר להוביל אנשים לכיוונים פרודוקטיביים. לרכישה:  הוצאת פקר | ibooks

 


השכלה

ספר מנהלים שחובה לקרוא

תיק אישי

תיק אישי / איילת כרמל / הוצאת ידיעות אחרונות

התפרסם במגזין TheMarker , ספטמבר 2006, בטור "תולעת ספרי ניהול"
את הטור כותב ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ 

 

קריאת ביוגרפיות יכולה להיות עיסוק מענג. אפשר להזדהות עם הגיבורים, ואולי לפנטז על כניסה לנעלים שלהם. אך בתור תולעת ספרי ניהול אני מחפש לרוב גם תועלות מוחשיות יותר, להצדקת הזמן המושקע בקריאת הספר. אולי כמה המלצות פעולה וטיפים טובים שילמדו איך לנהל טוב יותר, או סודות של "יודעי דבר" ורכילות עסקית, החושפת איך הדברים קורים באמת, בחדרי חדרים של תעשייה זו או אחרת. ביוגרפיה עסקית טובה, בדומה לתוכנית ריאליטי, מאפשרת להנות אך גם להתפתח. היא עוזרת לנו להיות פיקחים, כלומר ללמוד מניסיונם של אחרים.

 

שיקול נוסף שכדאי לקחת בחשבון, הוא שביוגרפיות מעניינות לרוב כמו האנשים עליהן הן נכתבות. לדוגמא, הספרים על לי איאקוקה, ג'ק (וולש), ו(רודי) ג'וליאני, הם כולם ספרים מרתקים מהם ניכרת אישיות מרתקת לא פחות. ביוגרפיות מעולות אחרות, כגון דרכו של וורן באפט, ושנות הצמיחה של ג'נרל מוטורס (של אלפרד סלון, ספר שכבר הומלץ בחום במדור זה בעבר), מתמקדות דווקא בתובנות ובשיטות הניהול של האישיות המתוארת, אך עדיין ברור בין השורות שמדובר באישיות ססגונית ויוצאת דופן.

 

הספר עליו אמליץ הפעם, מכיל 40 ביוגרפיות מתומצתות של טייקונים בקנה מידה עולמי. חמישה עמודים על כל אחד מהם, בהם מתוארים בקצרה הילדות, ההשכלה, הקריירה, המצב המשפחתי וההון האישי, בנוסף גם שיטות ניהול, עקרונות פעולה, ערכים ואמונות, תחביבים ייחודיים, ציטוטים נבחרים ומאפיינים ציוריים נוספים. הספר, הנקרא "תיק אישי", יצא השנה בהוצאת ידיעות אחרונות, במסגרת סדרת "עסקים אנשים" החדשה, והינו עד כה, ככל הנראה, הספר היותר מעניין בסדרה.

 

עיקר כוחו של הספר הוא בהיקפו, ובהיקף המידע על כל אחד מארבעים גיבוריו. תארו לעצמכם שאתם יוצאים לספיד דייטינג עם הטייקונים הגדולים בעולם. אתם יכולים לפתוח בתחומים המעניינים אתכם. אם אתם מתעניינים דווקא בחומרה - בקרו אצל מייקל דל (Dell), סטיב ג'ובס (Apple), אנדי גרוב
(Intel) וג'ון צ'יימברס (Cisco). ואם פיננסים מעניינים אתכם יותר, בוודאי תשמחו לפגוש את וורן באפט, מייקל בלומברג, צ'ארלי שוואב, סנדי וויל (יו"ר Citigroup), פיטר לינץ', ואפילו את מייקל מיליקן (מלך אגרות הזבל).

 

הדייטים המרתקים באמת בספר הם עם אלה שלא מגיעים לכותרות בישראל, ואולי לא מוכרים לנו כלל, גם אם הפכו למיליארדים במו ידיהם. למשל, לי קה-שינג, המכונה "סופרמן"בצהובוני הונג-קונג. החברה הראשונה שלי הקים, בגיל 22, ייצרה פרחים מלאכותיים. כיום הוא בן 78, שווה 13 מיליארד דולר, ובבעלותו, בין היתר, תאגיד האצ'יסון (ש-Orange שייכת אליו).

 

"תיק אישי" מהווה נקודת פתיחה טובה לכל מי שרוצה להשלים במהירות פערי יידע ולהתפס כעדכני בשיחות סלון ובשיחות הנהלה. נכון, מדובר בספר תמציתי, שלרוב אינו מסביר את סוד העושר הגדול. אבל ניתן להבין באיזה תעשיות עושים כסף, ולהציץ קצת אל מאחורי הקלעים שלהן. אפשר להסיק מסקנות רבות בין השורות, ולדוגמא לראות את נתיב הכסף המקשר בין טייקונים שונים (שדרכיהם מצטלבות). בעקבות קריאתו אפשר גם להעמיק את הקשר עם גיבורים אחדים, ולקרוא עליהם ביוגרפיות מלאות. לסיכום, מדובר בספר מנהלים עם נוסחה מנצחת: קל לקריאה, מכיל מידע רב, וחוסך זמן יקר. ספיד דייטינג אמיתי ומומלץ.

 


המצאה

חידוש עולמי שהפתיע את השוק ואת המתחרים

המקרר שמתקפל

FreshUps by Oral-B

מי אמר שהסינים לא חדשניים? קחו למשל את ג'קסון צ'אן, שהבין שחסרה לו שתייה קרה בעת ששיחק גולף במגרש בהונג-קונג, בה הוא מתגורר. ג'קסון לא התעצל, חשב על הנושא, והמציא מקרר נייד חדש ומיוחד. למעשה, מדובר בתיק נשיאה, שניתן לאפסן באופן מקופל (וחסכוני במקום) במקפיא הביתי, ושכל קירותיו מכילים מחיצות הקופאות במשך הלילה, ומשחררות קור עז לחלל התיק במשך יום שלם לאחר מכן. כך מתקבל מקרר נישא קומפקטי וחסכוני, שאינו צורך חשמל או בטריות, ומצנן את תכולתו היטב ולאורך זמן ממושך.

 

ההמצאה של מר צ'אן הפכה ברבות הימים למספר קווי מוצרים, הנמכרים כיום ברחבי העולם, ושייכים כולם למשפחה ממותגת אחת, הנקראת Fridge-to-go . בין היתר, פותחו במשפחה זו מוצרים ייעודיים לבירה וליין, לסוגי ספורט שונים, ותיקי אוכל לתינוקות, לילדים ולעובדים. המוצרים משווקים בשלושה קווים עיקריים, המאפשרים שמירה על קור במשך 8, 12, ואפילו 16 שעות ברצף (בקו היקר יותר). תוכלו להתרשם בעצמכם מכתבת וידאו על Fridge-to-go - ששודרה ברשת אמריקאית. אז אם גם האמריקאים מתלהבים מחדשנות סינית, מי אנחנו שלא נפרגן למר צ'אן...

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.