If you can't read this, an online version is available here

מגזין לזוז למנהלים

מופק על ידי ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

   | גיליון מספר 09 |

שלום!

אנו שמחים לשלוח אליכם את הגיליון התשיעי של לזוז.
העלון נשלח כשרות חינם לאלפי בכירים במשק הישראלי,
מתפרסם אחת לחודש עם מדורים מתחלפים, ואינו מכיל פרסומות.

השתדלנו לקצר, מתוך הנחה שזמנכם יקר והמלאכה מרובה.
למעוניינים בהרחבות הוספנו קישורים למאמרים ולמידע רלוונטי.
אנו מקווים כי תמצאו את העלון שימושי. נשמח לקבל תגובות והצעות.
אתם מוזמנים לקרוא גם את העלונים הקודמים, ולרשום אחרים - כאן .

קריאה מהנה!
ארי מנור, מנכ"ל ZOOZ


התמקדות

על פיתוח אסטרטגי הלכה למעשה

החיוך של פורטר

מייקל פורטר הינו קונצנזוס. בסקרים חוזרים ונשנים הוא נבחר להוגה הדעות החשוב ביותר בתחום העסקים. התיאורייה שפיתח בדבר רכישת יתרון תחרותי משמשת כבסיס המוצק ביותר לפיתוח אסטרטגיה מזה כעשרים וחמש שנה, ומשרתת כמעט כל ארגון שמפתח אסטרטגיה. בעבר תיארנו במדור זה אסטרטגיית חדשנות ערך - שיטה הקוראת תיגר על שיטתו של פורטר. אך הפעם נתמקד במייקל פורטר עצמו, וברעיון אחד חשוב הנמצא בליבה של התיאורייה שהוא פיתח.

 

פורטר טוען שיש שתי דרכים עיקריות ושונות זו מזו לשמור לאורך-זמן על אחוזי ריווחיות גבוהים בהשוואה למתחרים בענף נתון (הפתוח לתחרות חופשית):

  • הדרך הראשונה היא להציע מחירים נמוכים יותר מהמתחרים. ניתן לעשות זאת על ידי שליטה קפדנית בעלויות, ותוך השגת יתרון לגודל, בין היתר בתהליך של מיזוגים ורכישות. חברות כמו סיסקו, איקאה, וג'נרל אלקטריק נהנות מכוח קנייה גדול, המאפשר להן לרכוש חומרי יסוד, ציוד, ייעוץ, טכנולוגיות ועוד במחירים זולים יותר, ולמכור במחירים נמוכים יותר ובהיקפים גדולים יותר (בהשוואה למתחרים), ועדיין לשמור על ריווחיות גבוהה.
  • הדרך השנייה היא להציע ערך מוסף כלשהו, שמזוהה עם החברה ומבדל אותה מהמתחרים, כך שהלקוחות מוכנים לשלם עבורו יותר כסף. ערך מוסף כזה מחייב השקעה בפיתוח של מותגים מקוריים עם תכונות ייחודיות, והשקעה נוספת בפרסום וביחסי-ציבור, על מנת לתקשר את הערך המוסף (מרצדס = יוקרה, וולוו = בטיחות, טושיבה = חדות). לחלופין, על מנת להציע ערך מוסף ניתן להתמקד בסוג אחד בלבד של לקוחות מכלל הלקוחות בענף (נישה), ולספק להם שרות מתמחה וטוב יותר. לדוגמא - יצרנית רכב המפתחת רק מוניות, סוכנות נסיעות המתמחה רק בטיולי נוער, או חנות ספרים המציעה רק ספרים מקצועיים.  שתי האפשרויות, מיתוג או נישה, יוצרות ערך מוסף מעשי ונתפס, ובכך מאפשרות  למכור מוצרים ושרותים במחיר גבוה יותר, ולכן לשמור על ריווחיות גבוהה לאורך זמן. 

על מנת להמחיש רעיון זה, מראה פורטר את הגרף הבא:

 

בגרף זה, שצורתו כצורת חיוך, ניתן לראות שריווחיות גבוהה (ציר ה-Y) מושגת רק ע"י חברות הנמצאות בקצוות החיוך - כלומר נעדרות בידול (מציעות מוצרים רגילים אך במחירים זולים), או בעלות בידול רב (מציעות ערך מוסף בולט). ומה לגבי החברות הממוקמות באמצע החיוך? מייקל פורטר מכנה אותן "התקועות באמצע", ומוסיף שחברות אלה, המייצגות ברוב הענפים בערך 80% או יותר מהמתחרים, סובלות מריווחיות נמוכה ומהעדר יתרון תחרותי. חברות אלה, לדבריו, מנסות להציע גם מחירים "לא גבוהים", וגם "יתרונות מסויימים", ויוצאות קרחות מכאן ומכאן. משמאל נוגסות בהן החברות הגדולות והזולות, מימין נוגסות בהן החברות המציעות ערך מוסף ניכר ומהותי.

 

לכן, אם החברה שלכם "תקועה באמצע", ייתכן שהגיע הזמן שתכריעו: האם עליכם להתחרות על המחיר (ולכן - גם לגדול ולהתייעל), או האם עליכם להתחרות על הערך המוסף (ולכן לפעול כמותג או להתמקד בנישה).

 

כדאי לדעת, שמנקודת הראות של הלקוחות (ולא של כלכלן כמו מייקל פורטר) שני קצוות החיוך שקולים. אם "נקפל" את החיוך בדיוק באמצע שלו, יתקבל קו משופע:

 

במורד קו אלכסוני זה נמצאות חברות שאינן מציעות תועלת ברורה,ובמעלה הקו נמצאות חברות  המציעות תועלת ברורה ללקוח (מחיר נמוך, תכונה ייחודית או שרות מתמחה). החברות במעלה הקו ריווחיות יותר, ושומרות על יתרונן לאורך זמן. ואתם - איפה אתם על הגרף? 

 


עתידנות

רעיונות לחידושים שטרם קרו

רעיונות לחידושים בקוקה-קולה

החידושים להלן פותחו בעזרת כלי חשיבה שונים, וטרם קיימים (למיטב ידיעתנו):

1. קוקה-קולה טבעית, המכילה מי מעיין (טבעיים) + בועות סודה וחומרי טעם

2. קוקה-קולה מינרלית - המכילה מים מינרליים עם בועות טבעיות, וחומרי טעם (אך ללא סודה)  

3. קוקה-קולה מחומצנת - המכילה גם בועות חמצן בתוכה

4. קוקה-קולה חצי - עם חצי מהמתיקות הרגילה (כמו - "כפית סוכר אחת בלבד בקפה")

5. קוקה-קולה נטולת בועות או מופחתת בועות - למי שאוהב את הטעם אך לא את הבועות

6. קוקה-קולה בשקית (יש להקפיד על שקית עמידה לחומצה המצוייה בקולה) 

7. קוקה-קולה בבקבוק עם תחתית מחודדת (שקל לתקוע בחול בשפת הים או בשלג)

8. קוקה-קולה מעוררת - משקה אנרגייה עם יותר קפאין מהרגיל (בדומה לרד-בול)

9. קוקה-קולה עם בועות גדולות במיוחד או קטנות במיוחד (ולכן גם טעם ותחושה שונה בעת השתייה)

10. קוקה-קולה אלכוהולית - משקה בבקבוק המכיל גם רום איכותי (מתאים מאוד לבריטים)

 


התייעלות

טיפ לניהול אפקטיבי

שמירת הודעה של פעוט

כשמנהלי מותג מתבקשים בסדנא שלנו להגדיר מי הלקוחות שלהם, מוזכרים בתדירות גבוהה לקוחות מסוג מפתיע למדי. לא הצרכנים המשתמשים במותג. לא המפיצים או אנשי המכירות. אפילו לא מנהל השיווק, המנכ"ל, או החברה עצמה. הלקוחות שהם מזכירים הם... בני המשפחה שלהם. בן הזוג והילדים, שזקוקים ליותר תשומת לב וזמן מאשר אורח החיים המודרני מאפשר.

 

בסדנאות אחרות שאנו מעבירים, סדנאות ניהול זמן, נדרשים המשתתפים לשלב בסדר היום העמוס שלהם דברים "חשובים ולא בהכרח דחופים". דברים כמו "תכנון לטווח ארוך", או... "טיפוח קשרים אישיים". למשל - קשרים עם בני המשפחה...

 

אז הפעם בחרנו להביא טיפ פשוט אך יעיל למנהלים עסוקים. טיפ שיאפשר לכם להתחבר מידי יום לדברים החשובים באמת. אם יש לכם ילד קטן מאוד, נאמר בן 4 או 6, וכשהייתם עסוקים הוא השאיר לכם הודעה חמודה בתא הקולי של הטלפון הנייד - אל תמחקו אותה. תשאירו אותה שם. מחקו את שאר ההודעות שכבר שמעתם, וכך היא תהפוך להיות ההודעה הראשונה בתא הקולי. ההודעה שאתם תמיד שומעים בדרך להודעות נוספות שאתם רוצים לשמוע שוב ואז למחוק. ההודעה שתזכיר לכם בכל יום מחדש, גם בימים העמוסים ביותר, שיש דברים חשובים יותר, גם אם לא דחופים. ההודעה שתעלה חיוך על השפתיים, ותחבר אתכם ללקוחות החשובים ביותר שלכם.

 


מופק ע"י ZOOZ ייעוץ והדרכה | 09-9585085 | [email protected] | www.zooz.co.il

להרשמה לעלון "לזוז" - לחץ כאן.
להסרתכם מרשימת התפוצה לחצו כאן.